Site icon narod.hr

Izborna predviđanja: Tko će osvojiti EU mandate poraženog SDP-a

Ministar Linić je smijenjen, SDP pred raskolom, Vlada bez kompasa, Hrvatska na dnu Europe… građani traže izbore. Predsjednik države, Vlade i Sabora ne žele ni čuti. Ali izbori dolaze, oni za EU parlament već u nedjelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Jovanović najavljuje pobjedu. Ne čudi. On i nedavni raskol u stranci vidi kao snagu SDP-a.  EU izbori zasigurno donose neke neizvjesnosti, međutim, jedno je sasvim izvjesno – SDP u nedjelju neće biti pobjednik.

Na prošlim izborima Lijeva koalicija, tada bez IDS-a, osvojila je 32,07% glasova. Mjesec dana prije tih izbora SDP-ov rejting bio je 23%, a HDZ-ov, 19,6%. Narodnjačka koalicija, predvođena HDZ-om, tada bez HSS-a, osvojila je 32,86% glasova i pobijedila na izborima. Od ukupno 12 mandata u EU parlamentu, osvojila je 6 mandata, SDP-ova 5, a Laburisti jedan.

Nije novost da rezultati anketa izrazito podcjenjuju stranke tradicionalne orijentacije. Međutim, kada posljednja istraživanja ponderiramo pomoću određenih algoritama dobivenih analizom rejtinga stranaka i stvarnih rezultata ranije provedenih izbora, s velikom sigurnošću možemo odrediti trendove koji izravno utječu na rezultate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6:5 ili 7:4 u korist tradicionalista

Naime, SDP-ov rejting u godini dana pao je na 18.9%, a Kukuriku koalicije na 24,7. Istodobno HDZ-ov je porastao na 23,3%, a Narodnjačke koalicije na 30%. Ponderiranjem možemo procijeniti da bi Pučani u nedjelju mogli osvojiti blizu 40% glasova. Kukuriku koalicija teško može preko 30% s obzirom da SDP-ov rejting posljednjih 6 mjeseci mjesečno pada u prosjeku po 1%. Ako je Lijeva koalicija prije godinu dana, kada je imala i do 4% viši rejting od Pučana, izgubila izbore, teško je očekivati da bi danas, kada je njezin rejting po anketama 5% niži, mogla pobijediti. Naprotiv, svi pokazatelji ukazuju na slabiji rezultat Kukuriku koalicije.

Ove godine, umjesto 12, Hrvatska u EU parlament bira 11 zastupnika. Gotovo 10% manje mandata za Hrvatsku, matematički znači i gotovo 10% manji potencijal za svaku od stranaka i koalicija na izborima. Čini se da će upravo tih 10-ak % najizravnije utjecati na rezultate. Konkretno, za jedan mandat, uz približno jednaku izlaznost, trebat će skoro 10% više glasova nego lani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na prošlim izborima birači tradicionalnog svjetonazora osvojili su 6 mandata. Pet mandata HDZ i jedan HSP-AS. Isto toliko mandata osvojili su birači lijevo-liberalne orijentacije. Pet SDP i jedan Laburisti. Ove godine netko mora pobijediti jer je na raspolaganju 11 mandata. Vjerojatno će prevaga otići na stranu tradicionalista. Pitanje je samo hoće li biti 6:5 ili 7:4

Sudeći prema zadnjim ponderiranjima, Pučani bi uz očekivanu disciplinu svojih glasača trebali osvojiti sigurnih 6 mandata. S druge strane, Kukuriku koalicija sa prošlogodišnjih 32% ponderiranjem rezultata anketa klizi prema 25% glasova. S takvim rezultatom ne mogu računati na više od 4 mandata. Sam SDP već je puno izgubio trgujući s koalicijskim partnerima za mjesta na listi. Spašavajući Kukuriku koaliciju, odnosno svoju Vladu, Premijer Milanović se od dosadašnjih 5 već pri sastavljanju liste morao odreći dva, a možda i tri zastupnika. Naime, ako Kukuriku lista ne osvoji više od 4 mandata, a Tonino Picula svojim preferencijalnim glasovima ne pobjedi kandidata koalicijskog partnera, SDP će u konačnici izgubiti tri zastupnika u EU parlamentu. Dakle, sa dosadašnjih 5pasti na 2 mandata.

Savez, Orah ili Laburisti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pored Narodnjačke i Kukuriku koalicije, u borbu za osvajanje mandata prema anketama popularnosti ulaze još Savez za Hrvatsku, Orah i Laburisti. No, za mandat će im trebati gotovo 10 posto više glasova nego lani. Laburistima je lani za mandat trebalo 42.750 glasova. Sada će svaka stranka ili koalicija koja želi mandat vjerojatno morati osvojiti oko 50.000 glasova.

Članice Saveza za Hrvatsku (HDSSB, HSP, HRAST …) lani su na izbore izašli samostalno i nisu uspjeli prijeći prag i izboriti mandat. Međutim, te su stranke, ako zbrojimo njihove pojedinačne rezultate, osvojili preko 50.000 glasova. Zato su ove godine izvukle pouke i udružile se. To ukazuje da i oni imaju realne šanse osvojiti mandat. Trenutni rejting im je 5,9%. Savezu ne ide u prilog što napada biračko tijelo Narodnjačke koalicije čiji je rejting u porastu. Međutim, ankete ih u pravilu podcjenjuju, a njihovo biračko tijelo je vrlo disciplinirano. To bi se na ovim izborima moglo pokazati važnijim nego na bilo kojim drugim, jer je izlaznost na izbore za EU parlament vrlo niska. Ako Savez osvoji jedan mandat tada bi rezultat izbora mogao biti Narodnjačka koalicija 6 : Kukuriku 4 : Savez 1.

Pouku koju su stranke Saveza lani platile porazom, ove bi godine skupo mogli platiti Laburisti i Orah. Točno je da su Laburisti lani osvojili jedan mandat, međutim, neposredno prije izbora ankete su Laburistima prognozirale 11,2% glasova, a oni su osvojili tek 5,77%. Danas im istraživanja predviđaju 6,7%, pa bi im mandat ove godine mogao i izmaći. Poglavito jer na isto biračko tijelo cilja i Orah. Oni su pak novost na političkom tržištu. Ne postoje nikakvi pokazatelji o strukturi i disciplini njihovog biračkog tijela, pa stoga ponderiranja nisu moguća. Rejting za EU izbore im je 8,7%. Teško da će im to biti dovoljno za osvajanje mandata. Međutim, onaj za parlamentarne izbore prelazi 12% što im budi optimizam. Zato su izašli samostalno, ali time i puno riskirali.

Veliki poraz Kukuriku koalicije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko niti jedna opcija osim Narodnjačke i Kukuriku koalicije ne osvoji mandat, Narodnjačka koalicija bi, zbog D’hondtove metode pretvaranja glasova u mandate, mogla osvojti i do 7. mandata, pa bi rezultat izbora bio Narodnjačka koalicija 7 : Kukuriku 4.

Orah i Laburisti pripadaju lijevo-liberalnoj opciji. Ciljaju uglavnom na birače ljevice, koji tradicionalno glasuju za SDP. Ako SDP-ovo biračko tijelo odluči kazniti Milanovića glasajući za alternativnu lijevu opciju, moglo bi doći i do radikalnije preraspodijele glasova na ljevici. Tada bi „alternativci“ osvojili dva mandata. Značilo bi to povijesni poraz SDP-a i Kukuriku koalicije. U Brisel bi tada otišli i Orah i Laburisti. Tada bi rezultat mogao biti Narodnjačka koalicija 6 : Kukuriku 3 : Orah 1 : Laburisti 1 .               

Ako pak, umjesto odlaska na birališta, razočarani SDP-ovi glasači ostanu kod kuće i Holy i Laburisti bi mogli ostati kod kuće. Značilo bi to pak povijesni poraz ljevice. Tada bi se čak mogao dogoditi rezultat HDZ 7 : SDP 3 : Savez 1.

S obzirom na nisku izlaznost, iznimno je teško predvidjeti hoće li se dogoditi koji od ova četiri scenarija ili možda neki peti. Stoga ovu analitičku projekciju više treba promatrati kao moguću preraspodjelu glasova na koju ukazuju posljednje ankete, nego kao procjenu izbornih rezultata.

Međutim, svaki poraz vladajuće koalicije dodatno će zaoštriti pitanje trenutnog legitimiteta sadašnje vlasti.  Ona će, dakako, relativizirati utjecaj rezultata ovih izbora na političke odnose u Hrvatskoj. Međutim, ako građani u nedjelju vladajućoj koaliciji pokažu palac dolje, bit će zanimljivo vidjeti hoće li to napokon učiniti i predsjednik Josipović? Ili će i dalje ignorirati volju građana za prijevremenim izborima, pa time riskirati da do kraja godine građani i njemu samom okrenu palac dolje.

* Autor je dipl. politolog, bio je analitičar prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana 1992.-1996., urednik informativno-dokumentarnog programa HTV-a i glavni urednik Večernjeg lista. Autor je i niza političkih dokumentarnih filmova.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version