Ako ste poduzetnik i stranac i ako vam se igra s nekoliko milijuna ili čak nekoliko desetaka ili stotina milijuna vaših eura, a ne ide vam se u Casino, jer već je tri u noći , samo pružite ruku prema mobitelu i nazovite broj u Hrvatskoj. Tamo vas od 0-24 sata čekaju povjerenici Vesne Pusić, vaši vodiči za investiranje u Hrvatskoj. Prije nego nazovete, korisno je tek znati da je Vesna Pusić hrvatska ministrica vanjskih poslova i prva podpredjsednica Vlade zadužena za gospodarstvo, kojim se nikada nije bavila i o kojem zna sukladno tome. Dobro je još znati da je Hrvatska država koja se danas, za vladavine „kukuriku“ koalicijske vlade, po razini stranih investicija upravo izjednačava s 1996. godinom , a to je godina nakon okončanja krvavog petogodišnjeg rata za slobodu i neovisnost, da se gospodarstvo prema analizi The Economista nalazi među deset najgorih na svijetu, da se porezni sustav mijenja na dnevnoj osnovi, da se uz državnu upravu vežu pojmovi neprobojne korupcije i nezamislive nekompetencije. Ako i nakon toga želite investirati u Hrvatskoj, povjerenik za investicije čeka na vas od 0-24.
No dakako uvijek postoje iznimke. Ako ste njemački ministar gospodarstva možete zvati od 0-24. Uzalud. Potpredsjednica Pusić nema vremena. Ne pomaže ni to što imate cijeli katalog investicijskih projekata za Hrvatsku koji već desetak godina čekaju na realizaciju i koji bi, da se pokrenu, ne samo bili ozbiljna investicijska injekcija hrvatskom gospodarstvu , već bi na dulji rok infrastrukturno integrirali Hrvatsku u (srednje)europski prostor. Jer riječ je o projektima nizinske puge Rijeka -Zagreb, energetnskim projektima vezanim uz obnovljive izvore energije, ulaganjima u turizam, ulaganjima u Podunavlje, projektima malih i srednjih poduzeća… Ne pomaže niti ako ukažete da je za neke od tih projekata, poput modernizacije željezničke mreže moguće dobiti 85 posto bespovratnih sredstava iz EU fondova. Čim niste „bilo kakav investitor“ kakve priziva potpredsjednica Pusić ,već njemački ministar gospodarstva koji stoji ispred zna se kojih i kakvih investitora, hrvatska su vam vrata i dalje zatvorena, još čvršće nego prethodnih godina.
Izmišljanje posebnih povjerenika za investicije, umjesto da se uredi sustav, upućuje na arogantnu nekompetenciju potpredsjednice Pusić. No nije samo o nekompetenciji riječ. Naime, priča o tome kako hrvatska ministrica vanjskih poslova i potpredsjednica vlade Vesna Pusić ne nalazi vremena za njemačkog ministra gospodarstva i zamjenika kancelarke Sigmara Gabriela nije izmišljena. Kako čujemo iz njemačkih izvora, to se uistinu događa. Navodno će Pusić naći vremena tek u listopadu. Dotle je Gabriel s velikom grupom njemačkih biznismena otišao u posjet Kini, gdje imaju više vremena. Visoki izvori bliski njemačkoj Vladi se uistinu pitaju zbog čega potpredsjednica Pusić ne želi ponuđenu njemačku gospodarsku potporu za izlazak iz krize. Vjerojatno znaju i odgovor. Baš kao što ga i mi možemo iščitati prateći kontinuitet politike Vesne Pusić.
Gospođa Pusić, kao otvoreni i prepoznatljivi eksponent britanske politike “zapadnobalkanskog regiona“, već dva desetljeća čini sve da Hrvatska ne postane integrirani dio središnje Europe. Mijenjaju se samo njezina formalna pozicija i način izvedbe. Prije dvadesetak godina počela je to činiti iz oporbe, plasiranjem teza o podijeljenoj srpsko-hrvatskoj krivnji za rat i pokušajima izazivanja državne krize umotanim u demokratske slobode i ljudska prava te apologetskom potporom haškom tužiteljstvu. Potom je to činila iz pozicije trojanskog konja: u vrijeme vlada Ive Sanadera i Jadranke Kosor je kao oporbena predsjednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU formalno poticala samostalni pristup Hrvatske EU, a iza scene je kao političko-ideološki guru mreže nevladinih udruga poticala rušenje vlade i zaustavljanje pristupnog puta. Sjetimo se samo medijski napuhane facebook revolucije koja je pokušala srušiti vladu Jadranke Kosor u samom finalu pristupnih pregovora, dok je istodobno tridesetak udruga ideološki bliskih Vesni Pusić, koje su uzurpirale ekskluzivno pravo na predstavljanja hrvatskog civilnog društva, bombardiralo Europsku komisiju negativnim ocjenama hrvatskog demokratskog napretka. Do te mjere da su se i činovnici EK s podsmjehom pitali može li tridesetak hrvatskih udruga pronaći barem jednu pozitivnu stvar koju je učinila hrvatska vlada? Kada je postala šefica diplomacije, umalo je zaustavila postupak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora neprimjerenim izvlačenjem iz slovensko-hrvatskog sporazuma pitanja vezanih uz spor oko Ljubljanske banke i pokušajem da u dodatne uvjete za ratifikaciju uvrsti granični spor sa BiH i tako uvede bošnjačko i srpsko političko vodstvo iz BiH u poziciju da suodlučuju o hrvatskom pristupu EU. Njezin angažman oko sprečavanja izručenja Perkovića i Mustača Njemačkoj , zbog čega smo umalo zaradili suspenziju iz EU čim smo primljeni, nije bio tako javan kao onaj Zorana Milanovića. No samo zato što je to pokušala učiniti tajno, diplomatskim putom i što joj je dato do znanja da neće uspjeti.
Kao hrvatska ministrica vanjskih poslova Pusić nastavlja voditi britansku politiku “regiona“, između ostalog i pokušajem da ishodi povlašteni pristupni put za BiH, koji odgađa političko rješenje za BiH i prebacuje neriješeni problem u EU. Prijedlog je u Buxellesu srećom odbačem, ali nama to nije tako rečeno. Kao prva potpredsjednica Vlade za gospodarstvo izbjegava čvršću infrastrukturnu i gospodarsku integraciju Hrvatske u srednjeuropski prostor, već čini se, traži načina da otvori hrvatsku ruskim investicijama, investicijama islamskih zemalja, investicijama kapitala nedefiniranog podrijetla, koje nisu sukladne ni europskoj gospodarskoj strategiji, niti hrvatskim državnim interesima. Stoga i njezine povjerenike za investitore valja promatrati u tom kontekstu i istodobno primjerice dobro nadgledati vezu između uvođenja povjerenika i traženja prečaca za projekt termoelektrane na ugljen u Pločama. Nije ostalo još mnogo vremena do kraja ove vlade. Ali i u malo vremena Vesna Pusić može napraviti mnogo štete.
Tekst se nastavlja ispod oglasa