Ministar Beroš najavio je promjenu kriterija za procjenu smrti od koronavirusa. Bio je pri tome potpuno neodređen, ne davši do znanja kakvi su sada kriteriji, s obzirom da su građani poprilično zbunjeni oko toga. Nije niti riječi rekao u kojem smjeru će se kretati procjena tko je zaista umro od posljedica zaraze koronavirusom.
Koji su sada kriteriji?
Ovo je prvi puta u povijesti zdravstva da se postavljaju ovakva pitanja i dileme oko uzroka smrti, a posebno ima značenje što je ovo izjava dana svega dan nakon što su hrvatski predsjednik Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković i ministar Davor Božinović najavili mogućnost uvođenja obveznog cijepljenja za sve građane.
> Dr. Sršen: ‘Ako mislimo da će nam cjepivo riješiti problem, gadno se varamo’
> Plenković odbio otkriti detalje o novim mjerama: ‘Razmotrit ćemo obvezno cijepljenje’
Ministar zdravstva Vili Beroš koji je u izolaciji jer je pozitivan na koronavirus najavio je svoj izlazak iz izolacije u ponedjeljak, piše vecernji.hr
– Dobro sam, imao sam sreću da nisam imao teži oblik bolesti. Radio sam od kuće i bio u kontaktu s djelatnicima u Ministarstvu. U ponedjeljak izlazim iz izolacije. Idemo dalje istim smjerom kojim idemo cijelo vrijeme, a to je nastojanje da naše planove i pripreme svakog dana implementiramo, odgovaramo na izazove koji se od jutra do sutra javljaju. Iznimno mi je drago da sam cijelo vrijeme uspješno odgovarao velikim izazovima. Reagirali smo svi skupa na vrijeme, prilagođavamo sustav i svi skupa smo zajedno – kazao je za N1.
Istaknuo je kako postoji jasna strategija i kontinuitet mjera. – Svi oni zdravstveni radnici koji rade na prvoj crti žele sve zatvoriti i to je razumljivo. S druge strane su ugostitelj i poduzetnici koji žele sve otvoreno. To je taj balans koji pokušavamo držati. Mjere su tu, mjere štite zdravlje, a mi kao odgovorni građani moramo ih se pridržavati – ističe Beroš. Javni prijevoz Komentirao je i mjere za javni prijevoz.
– Dio je odgovornosti i na nama. Ako vidimo da je neki autobus ili tramvaj popunjen više od 40 posto, ne moramo ući. U proljeće smo pokazali da možemo bez kazni biti među najuspješnijim zemljama. Nažalost, to se sada nije ponovilo. Nismo se pokazali jednako odgovornima, što je velika šteta jer sad moramo potegnuti za oštrim mjerama i kažnjavanjem. Moram priznati da je to nepravedno zbog svih građana koji su se pridržavali mjera – rekao je Beroš.
Na pitanje koliko je kreveta na intenzivnoj njezi, kazao je sljedeće: – 1400 mjesta. U svim akutnim bolnicama u Hrvatskoj koje zbrinjavaju akutne pacijente nalaze se ti kreveti. U KBC-u Split dostupno je 220 kreveta, u KBC-u Rijeci 179, u KB-u Dubrava 845 kreveta…” Napominje da se respiratori raspodjeljuju na dnevnoj bazi i da ih je 1150 u Hrvatskoj.
Komunikacija s Đikićem
– Svaka Đikićeva opaska meni je dobrodošla. Jutros sam ga nazvao jer mi se obratio u vezi s brzim antigenskim testiranjima. Stoga sam poželio čuti se s njim. Obećao sam da ću mu sve ono što ga zanima objasniti. Pogodovanja nema i sve se radi utemeljeno na znanosti – rekao je.
Đikić je naveo da je jedan član Znanstvenog savjeta u sukobu interesa. – Rekao mi je to, ali ne znam o kome se radi. Pozabavit ću se time svakako – kazao je Beroš.
– Potpuno je jasno da nas čeka dugi posao. Evaluacija svakog preminulog bit će potrebna. Liječnici svojim uobičajenim metodama ispunjavaju upitnike i uzroke smrti, to ide u HZJZ, gdje se to dalje analizira. Mijenjat ćemo kriterije za smrti od koronavirusa – dodao je.
Ministarstvo zdravstva donijelo najnovije smjernice
Ministarstvo zdravstva donijelo je najnovije smjernice za liječenje oboljelih od covida-19, izvijestili su u petak iz tog ministarstva.
Smjernice su namijenjene kliničarima, prije svega, infektolozima i intenzivistima, ali i drugim zdravstvenim djelatnicima koji sudjeluju u liječenju bolesnika s bolešću covid-19. Obveza je svih zdravstvenih radnika u Republici Hrvatskoj pridržavati se tih smjernica, stoji u priopćenju.
U Hrvatskoj su do sada izdane smjernice Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu i Hrvatskoga društva za infektivne bolesti HLZ-a za antivirusno i imunomodulacijsko liječenje oboljelih od covida-19 i smjernice Hrvatskoga društva za infektivne bolesti HLZ-a za kliničko zbrinjavanje pacijenata s covidom-19.
Iz Ministarstva zdravstva u priopćenju su podsjetili da je, zbog važnosti pravovremenog otkrivanja, dijagnosticiranja, zbrinjavanja i liječenja osoba zaraženih virusom SARS-CoV-2 i bolesnika s covidom-19, a u cilju uspješnog suzbijanja epidemije bolesti covid-19 u Hrvatskoj, na temelju članka 52. Zakona o sustavu državne uprave, ministar zdravstva Vili Beroš 29. travnja 2020. donio odluku o osnivanju Povjerenstva za primjenu lijekova u liječenju i profilaksi covid-19 uključujući antivirusne i imunomodulacijske lijekove, u skladu s postojećim znanstvenim dokazima i preporukama međunarodnih relevantnih institucija.
U ostalim aspektima dijagnosticiranja, zbrinjavanja, simptomatskog liječenja i prevencije bolesti covid-19 važeće su preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te preporuke Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu i Hrvatskoga društva za infektivne bolesti HLZ-a, stoji u priopćenju.
Smjernice su dostupne na mrežnim stranicama Ministarstva zdravstva, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“.
Tekst se nastavlja ispod oglasa