Bolnički sustav neopterećen, kliničke slike nisu teže nego prije, iz KB Dubrave poručuju: ‘Vraćamo se u normalu’

foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Iako je broj novozaraženih u Hrvatskoj u blagom porastu, stanje u bolnicama još uvijek je zadovoljavajuće, a covid bolnica u Dubravi čak i otvara svoj hitni prijem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Imamo samo pet pacijenata oboljelih od koronavirusa u ovom trenutku i niti jedan nije na respiratoru pa je trenutno intenzivni covid-odjel zatvorio svoja vrata. Svih pet pacijenata su teški zbog svojih drugih kroničnih bolesti’, kaže za Jutarnji list ravnatelj KB-a Dubrava, prof. dr. Ivica Lukšić i sa zadovoljstvom najavljuje da će od sljedećeg tjedna ta zagrebačka bolnica ponovo biti otvorena za hitne pacijente na hitnom prijemu. Drugim riječima, najveća covid-bolnica u Hrvatskoj konačno se vraća u svoje normalne okvire rada jer, srećom, broj covid-pacijenta drastično je pao posljednjih mjesec dana.

Zdravstveni sustav i dalje uglavnom neopterećen. Svjedoči to i brojka od samo 121 pacijenta na bolničkom liječenju od kojih je 11 na respiratoru. Iz bolnica se doznaje da većina hospitaliziranih nije cijepljena, a da su kliničke slike oboljelih slične onima koja se su se viđale tijekom prva tri vala epidemije.

U ovom trenutku većina covid-pacijenata u Zagrebu liječi se u Infektivnoj klinici Dr. Fran Mihaljević, ali brojke su i dalje male.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Trenutno imamo osam pacijenta od kojih su dva na respiratoru. Većina je naših bolesnika starija od 60 godina i dio nije cijepljen’, kaže ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, prof. dr. Alemka Markotić. Dodaje da je klinička slika slična onome što se viđalo kod prijašnjih sojeva korone.

‘U našoj se bolnici trenutno liječi osam pacijenta s koronavirusom. Troje od njih su u jedinici intenzivnog liječenja, a dvoje na respiratoru. U posljednja 24 sata imali smo i jedan smrtni ishod. Riječ je o starijim pacijentima čiji je prosjek dobi 65 godina, a njih 6 ima i druge teže kronične bolesti. Kod jednog od pet pacijenata izvan intenzivnog odjela covid-19 otkriven je slučajno jer je hospitaliziran zbog manje traume. On je bez simptoma, u izolaciji i jedini je dva puta cijepljen. Ostali ili nisu cijepljeni ili su cijepljen samo jednom dozom cjepiva’, objašnjava ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić.

U splitskom KBC-u trenutno se liječi 12 pacijenata od kojih je troje na respiratoru. Iz bolnici naglašavaju da to nisu velike brojke, ali u odnosu na početak prošlog tjedna ipak rastu jer tada je bilo gotovo upola manje covid-pacijenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Ne, ne može se reći da je ovaj delta soj više patogen u odnosnu na one prije, ali sigurno je da se prenosi brže. Također ćemo pratiti broj pacijenata na respiratoru jer će i to biti jedan od pokazatelja težine bolesti’, objašnjava prof. dr. Ivo Ivić, predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split.

Inače, prema najnovijim podacima Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), neki su pacijenti značajno više ugroženi koronom bez obzira na dob. Primjerice, među onima kod kojih je korona bila kobna odnosno među umrlima, 29,4 posto imalo je neku kardiovaskularnu bolest uključujući i visoki krvni tlak. Također velik problem za oboljele je i dijabetes jer je među umrlima 19 posto dijabetičara.

U većoj su opasnosti i oboljeli od zloćudnih bolesti pa je tako njihov broj među umrlima 11 posto. Koban je bio covid-19 i za 3,6 posto pacijenta s kroničnim bolestima pluća uključujući i astmu. U ECDC-u naglašavaju da su te kategorije kroničnih pacijenata također imale češće i teže oblike bolesti, ali ne uvijek sa smrtnim ishodom. U svakom slučaju, da bi se spriječili teži oblici bolesti i češći smrtni ishodi nužna je velika cijepljenost starijih građana koja se u Hrvatskoj još nije uspjela postići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.