Božinović: Tko preuzima hranu ili piće ne smije se zadržavati pred objektom, na terasama ne smije biti stolaca

Foto: Fah

U posljednja 24 sata zabilježen je 371 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2.471. Među njima je 1.007 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 91 pacijent. Preminulo je 19 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Epidemiolog Bernard Kaić rekao je da je broj novooboljelih i dalje u padu. 14 dnevna incidencija je 40 na 100.000. Najniža incidencija je u Istarskoj županijai, a najviša u Splitsko-dalmatinskoj.

Na razini EU-a Hrvatska je 5. mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da epidemiološka krivulja i dalje pokazuje silazni trend, ali treba uzeti u obzir da je jučer hospitalizirano 82 pacijenata od kojih je 13 na respiratoru, javlja HRT.

– Za ljudi koji završe na respiratoru upitna je daljnja prognoza bolesti i to upozorava da epidemija nije gotova i da se krivulja se može preokrenuti ako budemo stavljali osobne interese ispred nacionalnih.

– Nemojmo dozvoliti da pojedini slučajevi cijepljenja preko reda zasjene sve dobro što smo učinili. Znamo odrednice, mjere i plan je jasan. Molim sve one koji provode cijepljenje da s drže i pridržavaju plana i programa cijepljenja, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je HZJZ-u uputio dopis da prepiše način postupanja sa cjepivom koje ostane, a nema osobe koje bi ga mogla primiti. Takav protokol mora biti napravljen, naglasio je.

Ministar unutarnjih poslova te načelnik Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović osvrnuo se na popuštanje mjera. Rekao je da imaju sliku onih mjera aktivnosti koje se eventualno mogu dodatno relaksirati ako trendovi ostanu ovakvi. Mi to ne znamo, hoće li biti situacija, ali znamo da ćemo pozorno pratiti sve što se događa pogotovo vezano za nove varijante i tu je važna reakcija epidemiološke struke.

– Najgore je donijeti odluku da se nešto otvori, a onda vrlo brzo nakon toga te djelatnosti zatvoriti. Zato zagovaramo postepeni pristup. Mi od prvog dana pokušavamo što više doznati o ponašanju virusa, društva i pojedinaca. Imamo novi elemenet sa novim varijantama koji moramo uzeti u obzir kod odlučivanja, ali i brojne druge okolnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isporuka hrane pića i slastica iz ugostiteljskih objekata

Kod takvih aktivnosti izrađen je epidemiološki okvir. Osobe koje preuzimaju hranu i napitke ne smiju se zadržavati pred objektom. Nije dopušten ulazak u objekt. Terase treba ograditi, a stolove i stolice složiti tako da se ne mogu koristiti.

Teretane i fitness centri

Treba voditi računa o maksimalnom broju korisnika – 1 osoba na 20 kvadratnih metara. Obvezno se vodi briga o adekvatnoj ventilaciji. Sprave i pribor nakon svake uporabe vlasnici moraju dezinficirati. Vodi se evidencija korisnika i obavezno je nošenje maski prilikom dolaska i odlaska. Upotrebljavaju se samo vlastiti ručnici i prostirke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škole stranih jezika

Osim klasičnih epidemioloških mjera treba ograničiti broj polaznika po grupama. Potrebno je održavati najmanje 2 metra razmaka. Obavezno koritenj emaski za lice, predavači moraju mjeriti ebi ali i polaznicima.

Dječje igraonica

Na ulazu istaknuti potrebu održavanja razmaka. Mjerenje temperature prilikom ulaska u igraonicu, voditi ecidenciju o korisnicima i brigu o razmaku između roditelja koji dovode i odvode djecu.

Kladionice

Za njih vrijede mjere kao i za trgovine. Treba ograničiti broj osoba koje ulaze i staviti obavijest na ulaz. Korisnici moraju nositi maske i održavati razmak. Osoblje koristi maske za lice i odvaja se od korisnika pleksiglasom ili drugom preprekom. Dezinficirati prostor i osigurati dezinficijus za korisnike.

Automat klubovi i kasina

Jedan korisnik na 7 metara i to se mora istaknuti na ulazu. Držati razmak od 2 metra i nositi maske. Ako postoje sjedeća mjesta razmak mora biti 1,5 metara, a između stolova 3 metra. Ugostiteljski dio ovih objekata mora biti zatvoren, naglasio je Božinović.

Epidemiolog Kaić rekao je kako svaka aktivnost nosi rizik.

– Epidemiološki okvir može dati smjernice za smanjenje rizika, ali u nekim situacijama nema epidemiološkog okvira koji će eliminirati rizik i onda se mora odrediti koje su prioritetne aktivnosti, a koje se mogu dodatno odgoditi i o tome se raspravljalo. I dječje igraonice i radionice uz sve mjere koje su navedene predstavljaju rizik, ako i povratak u školu, odlazak u vrtić, odlazak na plac… Kad bi se sve pustilo lako bi se vratili porastu oboljelih, rekao je.

Kad govorimo o dvoranama to su velikim djelom školske dvorane. Mi imamo režim gdje smo pustili odvijanje nastave i gleda se da se djeca što manje miješaju. Pokušavamo sve da se djeca unutar objekta ne druže… i onda bi otvorili dvorane unutar tih škola i onda bi sve ovo palo u vodu, pojasnio je Božinović.

Naše odluke su na dva tjedna i nadamo se da nas neće nešto rapidno iznenaditi, a onda ćemo razmišljati i o tome, ukoliko brojevi budu padali, da se i dalje otvaramo. Ali ova nas situacija i dalje tjera na nužan oprez.

Istarska županija ima najpovoljniju epidemiološku situaciju i sukladno odluci koja je na snazi, oni mogu donositi strožije odluke nego donosi Nacionalni stožer i ta mogućnost postoji za sve županijske stožere. Oni su imali neke druge prijedloga, ali nakon ovih odluka mislim da nemaju neke posebne mjere koje bi htjeli ublažiti u odnosu na Nacionalni. Sa svima je stalna komunikacija, dodao je Božinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.