Dr. sc. Palić: ESLJP je stava da obvezno cijepljenje nije protivno EU konvenciji o ljudskim pravima

palić cijepljenje
Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

U zadnja četiri tjedna u Hrvatsku je došlo više od 920.000 cjepiva, a utrošeno je više od 895.000 cjepiva. Ovaj tjedan dolazi najviše cjepiva, 341.000 doza. Uskoro se očekuje javni poziv za dolazak građana na cijepljenje bez naručivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Europski sud za ljudska prava: Obvezno je cijepljenje legalno

Ustavnopravni stručnjak dr. sc. Mato Palić ističe za Večernji list da je u državama u kojima se želi cijepiti velika većina ljudi puno izraženija svijest građana o većoj koristi od cijepljenja u odnosu na rizik od mogućih nuspojava nego kod nas.

“U Hrvatskoj je zasad stav vlasti da je cijepljenje dragovoljno. Ako bismo imali malu procijepljenost, nedovoljnu za postizanje kolektivnog imuniteta, jedini način je da se propiše da je cijepljenje protiv COVID-a obvezno, kao i slučaju nekih drugih cjepiva. Ustavni sud već je ocjenjivao ustavnost takvih zakonskih rješenja i rečeno je da to nije ustavno pitanje i da su odluke o mjerama u svrhu zajamčenog prava na zdrav život u nadležnosti zakonodavca. I Europski sud za ljudska prava stava je da obvezno cijepljenje nije protivno Europskoj konvenciji o ljudskim pravima”, kaže dr. sc. Palić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska se ubraja među tri države EU u kojima se najmanje građana želi cijepiti, gore od nas su samo Bugarska u kojoj se želi cijepiti trećina građana i Latvija s 45% zainteresiranih. U EU se u prosjeku želi cijepiti 64% građana, među kojima čak preko 80% Iraca, Danaca, Maltežana, Portugalaca, Španjolaca i Finaca. U Italiji cijepiti se želi 78% građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.