Putovanja unutar EU: Granice do daljnjega ostaju zatvorene

prekogranična putovanja
epa08393009 Passengers wearing face masks stand in a queue waiting to check in for their flight at Frankfurt International Airport in Frankfurt am Main, Germany, 30 April 2020,during the coronavirus disease (COVID-19) pandemic.The German government and local authorities have heightened measures to stem the spread of the coronavirus SARS-CoV-2, which causes the COVID-19 disease. Among these measures are social distancing rules that require a distance of at least 1.5 meters to be kept from fellow human beings in public. EPA/ARMANDO BABANI

Prekogranična putovanja, čak i unutar Europske unije, ostaju za Nijemce zabranjena minimalno do sredine lipnja jer upozorenje njemačkog ministra vanjskih poslova ostaje na snazi. Prema informacijama magazina Spiegel Savezno ministarstvo vanjskih poslova je prije održavanja sjednice njemačke vlade razgovaralo s drugim ministarstvima o prijedlogu odluke o produljenju upozorenja. Međutim, još se ne zna konačno hoće li Nijemci na ljeto smjeti putovati u inozemstvo, navodi Euronews, prenosi HKV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postojeće upozorenje za putovanja ostaje na stazi bar do 14. lipnja. Na snazi ostaje i postojeće pravilo o karanteni prema kojemu svi koji u Njemačku uđu iz inozemstva moraju 14 dana provesti u strogoj izolaciji i ne smiju napuštati dom. Nakon prelaska granice svi koji uđu u zemlju moraju se javiti zdravstvenim službama u mjestu prebivališta koje će nadzirati poštivanje dvotjedne karantene.

Granice EU-a do daljnjega ostaju zatvorene

Za pravila koja zasada vrijede do 4. svibnja nadležno je ministarstvo unutarnjih poslova. Na upit Euronewsa smiju li Nijemci koji žive u inozemstvu ući na teritorij Njemačke, glasnogovornik ministarstva dao je vrlo neprecizan odgovor te uputio na postojeće odredbe. „Putovanja preko granica, neovisno o državljanstvu, dopuštena su samo u pojedinim slučajevima i samo ako postoje opravdani razlozi (npr. liječenje, smrtni slučaj u obitelji). Osim toga, državljanima EU (uključujući Veliku Britaniju) i državljanima Lihtenštajna, Švicarske, Norveške i Islanda, dopušteno je da se sa članovima svojih obitelji u državu iz koje dolaze ili u državu u kojoj borave vrate preko Njemačke.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon razgovora ministara unutarnjih poslova EU-a koji je održan u utorak, hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je da neće samo vanjske, nego i unutarnje granice EU-a ostati zatvorene u dogledno vrijeme. Hrvatska vodi pregovore jer ta zemlja do srpnja predsjeda Vijećem EU-a. Nadležna povjerenica EK Ylva Johansson spomenula je oprezno otvaranje. „Krug onih koji će smjeti putovati postupno će se proširivati. Moguće su olakšice u malograničnom prometu i za sistemski relevantna zanimanja.“

Hoće li biti potrebna zdravstvena putovnica?

Ministri su razmišljali i o eventualnom kontrolama zdravstvenog stanja na granicama EU-a. Prema napisima lista Saarbrücker Zeitung Davor Božinović je izjavio: „Ja to ne bih nazvao putovnicom. Ali mogu zamisliti da se za prelazak granice traži zdravstvena potvrda kako bi se zajamčilo da se virus neće širiti iz jedne zemlje u drugu.“ Idući sastanak s kancelarkom Merkel o daljnjim popuštanjima mjera planiran je za četvrtak. Ona je kritizirala „drsko postupanje“ nekih premijera saveznih pokrajina. Austrija želi uskoro otvoriti granice Austrija je najavila da želi uskoro otvoriti granicu s Njemačkom za turiste i druge putnike. Kancelar Sebastian Kurz smatra da se unatoč opasnosti od koronavirusa sloboda kretanja mora očuvati. Prema jednoj anketi koju je proveo institut za ispitivanje javnog mnijenja YouGov po nalogu Njemačke novinske agencije (dpa) svaki drugi građanin Njemačke protivi se otvaranju granica za ljetovanje u europskim zemljama, dok ih 20 posto podržava otvaranje granica samo s pojedinim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više testiranja u Njemačkoj

Prema prijedlogu zakona koji je izložio ministar zdravstva Jens Spahn Njemačka će provoditi više testiranja na koronavirus. Prema tom prijedlogu testiranja bi se trebala češće provoditi među posebno ugroženim osobama, dakle domovima za starije osobe. Spahn je izjavio: „Cilj nam je da ubuduće budemo u stanju brže provoditi testiranja i zaraženima pružiti odgovarajuću skrb. Samo na taj način moći ćemo slomiti lance infekcije te spriječiti nekontrolirano širenje epidemije u Njemačkoj. Planiramo uvesti testiranja na trošak zdravstvenih osiguranja čak i za osobe koje nemaju simptome zaraze. Liječnici i laboratoriji u buduće će morati prijavljivati i negativne rezultate testiranja i izliječene osobe.

EK: Zabranu putovanja ukinuti što prije i bez diskriminacije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ograničenja putovanja treba ukinuti što je moguće prije i pritom treba izbjeći diskriminaciju na temelju državljanstva, izjavila je pak u srijedu potpredsjednica Europske Komisije (EK) Vera Jourova.

Izvršno tijelo EU-a je na redovnoj tjednoj sjednici raspravljalo o turizmu, jednom od najpogođenijih sektora zbog pandemije koronavirusa.

“Kako bi se omogućio oporavak turističkog sektora, kolegij povjerenika smatra da se ograničenja za putovanja moraju ukinuti što prije, izbjegavajući pritom bilo kakvu diskriminaciju na temelju državljanstva i uzimajući u obzir epidemiološku situaciju”, rekla je Jourova nakon sastanka.

Dodala je da se nije razgovaralo o ideji tzv. putovnice COVID-19 koja bi vrijedila za sve zemlje EU-a pri odlasku i dolasku turista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jourova je najavila da će EK sredinom svibnja predstaviti prijedloge za potporu turizmu i smjernice za pojedine vrste prometa.

Prema EK-u, turizam se suočava s tri skupine problema: likvidnošću i povjerenjem potrošača, posljedicama koje se sobom nose ograničenja putovanja te socijalnim i ekonomskim posljedicama.

Povjerenici smatraju da se prava putnika moraju poštovati, pri čemu zbog problema likvidnosti treba učiniti više da vaučeri koji se putnicima nude u zamjenu za otkazana putovanja budu atraktivniji.

Brojne agencije umjesto povrata novca, kako predviđaju europski propisi, nude vaučere putnicima koji su uplatili putovanje, a koja su otkazana zbog pandemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.