Ivica Šola: Čuvajte se korone, ali još više pazite na one koji nam ‘pomažu’ u borbi protiv korone

Foto: Knjižara Nova, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Epidemija koronavirusa poprima mnoge, zabrinjavajuće značajke zbog kojih bi sam virus bio zapravo najmanja opasnost za ukupno ljudsko zdravlje, ne samo tjelesno, već i socijalno, ekonomsko, političko. Neodgovorno ponašanje ljudi s obzirom na COVID svakako je za osudu, kao, uostalom i u drugim slučajevima, na primjer neodgovorno ponašanje u prometu koje po žrtvama, od mrtvih do invalida, nije ništa manje zlo. No je li korona trenutno najveći problem čovječanstva?, piše Ivica Šola u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sada se čini da puno veću opasnost za čovječanstvo, ne samo dugoročno, već i kratkoročno, čine oni koji nam pomažu i stoje na vrhu antikorona bojovnika, to su Ujedinjeni narodi, Svjetska zdravstvena organizacija te velike hi-tech kompanije, uosobljene u likovima poput Zuckerberga, Gatesa, Bezosa i još nekoliko njih.

(…)

Kritička mišljenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska zdravstvena organizacija pak, čiji je jedan od najvećih financijera Bill Gates, u sprezi s tim istim Gatesima kreće u borbu protiv tzv „infodemije“, lažnih vijesti, zapravo čiste cenzure, i to, molim lijepo, po uzoru na Kinu koja je od početka na WeChatu (kineska društvena mreža) brisala sva kritička mišljenja.

(…)

Prosvjedi po svijetu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedi koji bujaju po svijetu i Europi predstavljaju se tek ekstremističkim, stotinama tisuća luđaka, ali to dobrim dijelom nisu prosvjedi protiv korone, već protiv ovih koji nam „pomažu“ u borbi protiv korone koju koriste u treće svrhe, u globalnu diktaturu. Naime, medijski prešućeno, prosvjedovala je kod Merkelice i Udruga njemačkih malih i srednjih poduzetnika koji, kao i u Italiji, propadaju, nestaje srednji sloj, koji je temeljni stup zdravlja demokracije. Jesu li ti poduzetnici ekstremisti i luđaci?

Socijalne nejednakosti i na globalnoj razini zbog korone još više bujaju. Evo zoran primjer je online nastava. I prije korone ona je postojala, tako da je nekoliko oligarha Gatesove struke i profila projiciralo da bi im online nastava i biznis do 2025. donio oko 350 milijardi dolara, no već sada, zahvaljujući koroni, veoma su blizu tom iznosu.

No budući da se isti ne bune što mladi idu u kafiće, restorane, noćne klubove, ali bi cijeli nastavni i sveučilišni proces virtualizirali, što znači i gubitak radnih mjesta, a multinacionalke već sada ustrojavaju svoja virtualna sveučilišta, njihova je „briga“ providna. K tome, zbog korone, sirotinja, djeca iz siromašnih zemlja poput Filipina ili Indonezije, ostali su bez obrazovanja jer je internet njima luksuz, nema ga, uglavnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

E, sada neka ta sirotinja ide na tržište rada bez znanja, bez škole. Dakle, društvena nejednakost i na Zapadu i u siromašnim zemljama procvjetat će i postati još intenzivnija. Jasno je da je Gatesima u interesu totalna virtualizacija nastave i konstrukcija novog svijeta, no kako će se obrazovati online djeca i studenti u dobrom dijelu Afrike, Latinske Amerike, Filipina, Indonezije?

Ako se taj scenarij nastavi i do kraja ostvari, ili će još više izbijati nemiri, možda i ratovi, ili će tu globalnu sirotinju jednostavno potamaniti ili prisilno sterilizirati kako to, opet, rade Kinezi s Ujgurima i Tibetancima.

(…)

Dragi moji, držite se mjera, čuvajte se korone i čuvajte svoje bake i djedove, ali još više pazite na one koji nam „pomažu“ u borbi protiv korone, a zapravo, izgleda, imaju vrlo opasne i puno otrovnije učinke na ukupno zdravlje čovječanstva, zaključuje Ivica Šola u kolumni za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.