Site icon narod.hr

U Dječjoj bolnici Srebrnjak se ne rade testiranja na koronavirus, iako ima potrebnu opremu

vijeća

Foto: fah

Korona je ušla u Dječju bolnicu Zagreb (Klaićeva) i nekoliko malih pacijenata i zdravstvenog osoblja u izolaciji je. Jesen ide i prirodno nosi respiratorne infekte, a nacionalni pulmološki centar za djecu, Dječja bolnica Srebrnjak, ne radi testove na koronu. A mogu jer imaju PCR uređaje s kojima bi to mogli raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto ne rade, ministar zdravstva Vili Beroš i šef Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak nisu odgovorili. Novi ravnatelj, dr. sc. Ivo Dumić-Čule, kaže da su u tijeku pripreme za uvođenje testiranja na Covid-19, ali zasad nije čvrsto definirano kad će to biti.

“Bolnicu je obišao nacionalni koordinator te je sa stožerom bolnice definiran način prikupljanja i pripreme uzoraka. U narednim tjednima osigurat će se preduvjeti za testiranje. Sam uzorak je infektivni materijal i bilo kakvo nestručno rukovanje ili neadekvatan prostor za obradu mogu dovesti do prodora virusa u bolnicu, što apsolutno nikom nije cilj”, rekao je za 24sata.

Pitanje je zašto glavni organizatori epidemiološke borbe protiv korone nisu već osigurali da sva mjesta, pa tako i bolnica Srebrnjak, koja mogu raditi testove, to i rade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gdje je tu pošten odnos prema djeci i zaposlenicima? Korona buja, gubimo vrijeme dok čekamo da se brisovi djece s respiratornim infekcijama obrade u drugim centrima. Imamo opremu i ljude da radimo testove na koronu. Pa na temelju te opreme i ljudi Srebrnjak je i dobio projekt od Europske komisije za izgradnju Translacijskog centra vrijednog 60 milijuna eura”, kazao je dr. Boro Nogalo.

Upravo će se o tom projektu raspravljati danas u Skupštini Grada Zagreba. Projekt kasni godinu dana i sadašnji ravnatelj pokušava ga pokrenuti s mrtve točke te u tihome modu radi na tome da Europska komisija produlji rok da iskoristimo novac i zaista napravimo taj centar. No zanimljiv je njegov podnesak skupštini u kojem se poziva na nedavnu analizu privatne tvrtke PwC koja je proglasila projekt neodrživim. Dr. Nogalo osvrnuo se i na to:

“Nakon svih recenzenata iz EK koja je prihvatila projekt, netko iz Zagreba kaže da je neodrživ…”, bio je ironičan. Ta privatna revizorska kuća je dobila 195.000 kuna za reviziju financijskog poslovanja bolnice, a ne reviziju projekta, za što nije niti kompetentna i to nakon što je projekt prošao sve recenzije EK i drugih kompetentnih institucija, na temelju kojih je odobren projekt. Sad se revizija PwC-a stavlja iznad mišljenja EK, te tako spašava Europu od troška od 60 milijuna eura…”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjeren je da se time pokušava minirati projekt kako bi on propao. Istovremeno novi ravnatelj pokušava dogovoriti dobivanje produljenja od najmanje godinu dana za taj projekt, jer se s njime toliko i kasni. Točnije, od smjene dr. Nogala on se nije pomaknuo s mrtve točke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version