1. srpnja 1968. – potpisan Sporazum o neširenju nuklearnog oružja

Foto: Thinkstock

Do danas Sporazum o neširenju nuklearnog oružja nisu potpisale samo Indija, Pakistan, Izrael i Južni Sudan. Sjeverna Koreja u međuvremenu se povukla iz sporazuma, i to 2003. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1968. godine potpisan je važan međunarodni Sporazum o neširenju nuklearnog oružja (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons). U doba kad je predložen taj sporazum postojala je procjena da će u roku od 20 godina nuklearno oružje posjedovati čak 25-30 država. Sporazumom se željelo postići neostvarivanje takve predikcije, a to je velikim dijelom i uspjelo.

Sporazumom o neširenju nuklearnog oružja pristupne države obvezale su se da neće proizvoditi i/ili nabavljati nuklearno oružje ukoliko ga još nemaju. S druge strane, države koje su u tom trenutku već imale nuklearno oružje obvezale su se da ga neće davati državama koje ga još nemaju. I doista, od potpisivanja sporazuma do danas razmjerno je malen broj novih država nabavio nuklearno oružje.

Do danas Sporazum o neširenju nuklearnog oružja nisu potpisale samo Indija, Pakistan, Izrael i Južni Sudan. Sjeverna Koreja u međuvremenu se povukla iz sporazuma, i to 2003. godine. Bio je to prvi put u povijesti da se neka država potpisnica povukla iz tog sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svijet bi danas bio znatno drugačiji da Sporazum o neširenju nuklearnog oružja nije proveden i da se ostvarilo predviđanje o 25-30 država posjednica nuklearnog oružja. Osobito bi to bilo opasno u slučaju država s nestabilnim režimima, a općenito bi svjetska geostrateška politika vjerojatno morala poprimiti drugačiji tijek.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.