15. srpnja 1544. Orange – kako je narančasta postala boja protestanata?

Foto: wikipedia

Nizozemski vladar Vilim Oranski postao je britanski kralj nakon što je istjeran katolički kralj James II. Stuart. Zbog toga je u Britaniji i Irskoj narančasta boja postala simbol protestantskog suprotstavljanja katolicima. Dakako, narančastu boju danas se ne može isključivo povezivati s protestantizmom, jer ima i mnoga druga simbolička značenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Na današnji dan 1544. umro je – René od Châlona – prvi nizozemski državnik koji je posjedovao titulu princa kneževine Orange, na području današnje Francuske. Grad Orange, po kojem je ime dobila kneževina Orange, nalazi se u južnom dijelu Francuske, samo oko 20 kilometara sjeverno od Avignona, poznatog po papama. Ime tog grada – Orange – po svom postanku nema nikakve veze s narančama, nego je nastalo od latinskog naziva Arausio, kako su taj grad nazivali u doba Rimskog Carstva. Tijekom srednjeg vijeka riječ Arausio iskrivljena je u Orange (tako je nastao dobar dio francuskih imena gradova, npr. Lugdunum je iskrivljeno u Lyon, Aurelianum u Orléans itd.)

S vremenom su naziv grada Orange počeli poistovjećivati s riječi za naranču (franc. orange) i za narančastu boju općenito. Važna je činjenica da je kneževina Orange bila suverena država, premda se nalazila usred Francuske. Naime, bila je neovisna o Francuskom Kraljevstvu slično kao i susjedni Avignon, koji je dobio status papinskog teritorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenuti René od Châlona, o kojem govorimo u ovom članku, po majci je naslijedio kneževinu Orange, a zapravo je bio nizozemski državnik iz dinastije Nassau. Time je kneževina Orange došla u posjed kasnijih nizozemskih vladara, pa se cijela nizozemska dinastija i danas naziva Orange-Nassau. Nizozemci riječ Orange pišu kao „Oranje“ – pa su toponimi s nazivom „Oranje“ uhvatili korijen i u južnoj Africi putem doseljavanja Nizozemaca (tzv. Buri potomci su nizozemskih doseljenika na jug Afrike).

Nizozemci su vladajuću dinastiju Orange-Nassau (Oranje-Nassau) asocirali s narančastom bojom, isključivo zbog jezične sličnosti navedenih pojmova. Na hrvatskom se jeziku za tu dinastiju koristi i pojam „oranska dinastija“. Nizozemski vladar Vilim Oranski postao je britanski kralj nakon što je istjeran katolički kralj James II. Stuart. Zbog toga je u Britaniji i Irskoj narančasta boja postala simbol protestantskog suprotstavljanja katolicima. Dakako, narančastu boju danas se ne može isključivo povezivati s protestantizmom, jer ima i mnoga druga simbolička značenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.