15. veljače 1942. Singapur – zašto je ovaj događaj nazvan “najvećom nesrećom” u britanskoj povijesti?

Foto: commons.wikimedia.org

Britanski zapovjednik general Arthur Percival predao je u zarobljeništvo sebe i 80.000 britanskih vojnika. Sam premijer Churchill nazvao je to “najvećom nesrećom” u britanskoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Singapur je već desetljećima glasio za najsnažniju tvrđavu na svijetu. Nazivali su ga “Gibraltar Istoka”. Bio je u britanskom posjedu i činio je stratešku točku kroz koju je prolazila većina prometa između Kine i Indijskog oceana. Gradski je garnizon brojio čak oko 85.000 vojnika.

Na današnji dan 1942. dogodila se najveća britanska vojna katastrofa u povijesti. Naime, tog su se dana britanske postrojbe u Singapuru predale Japancima. Britanski zapovjednik general Arthur Percival predao je u zarobljeništvo sebe i 80.000 britanskih vojnika. Sam premijer Churchill nazvao je to “najvećom nesrećom” u britanskoj povijesti.

Grad su štitili ogromni topovi kalibra 380 milimetara, okrenuti prema moru, od kamo se očekivalo da će Japanci napasti. Međutim, japanska je carska vojska upotrijebila neočekivanu strategiju. Iskrcala se na poluotoku Malaji i počela s kopna prodirati prema Singapuru kroz prašumu. Predvodila ju je japanska carska garda. Britanci nisu računali s time da bi netko mogao provesti značajan broj vojnika kroz prašumu pa nisu ni branili tu stranu grada. Japanska opsada rezultirala je britanskom predajom nakon samo 7 dana. Britanski zapovjednik general Arthur Percival predao je u zarobljeništvo sebe i 80,000 preživjelih britanskih vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.