18. veljače sveti Francois – velikog misionara kao starca Kinezi objesili na križ i zadavili konopcem

Foto: FLLL, www.commons.wikimedia.org

Progonitelji se nimalo nisu obazirali na misionarevu poodmaklu dob, a njegova jakost u vjeri, postojanost i strpljivost u patnjama zadivili su i same krvnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju su ga mučitelji objesili svezanih ruku, nogu i vrata na križ. Suočeno sa smrću, mučenikovo lice sjajilo se nadzemaljskom radošću, premda se gušio u krvi. Zlotvori su ga na kraju zadavili konopcem.

 

Sveti François-Régis Clet, francuski misionar, lazarist i mučenik, rođen je 19. kolovoza 1748. u Grenobleu (provincija Dauphiné), kao trinaesto od petnaestero djece trgovca tkaninama i poljodjelca Césairea Cleta i njegove supruge Claudine Bourquy. Na krštenju je dobio ime velikog francuskog sveca i pučkog misionara, isusovca, svetog Franje (Françoisa) Régisa. Bio je odgojen u pobožnoj obitelji (jedan njegov brat postao je svećenik kartuzijanac, a jedna sestra redovnica karmelićanka). Školovao se u isusovačkom kolegiju u Grenobleu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobožnog i razboritog duhovnika poglavari su izabrali 1786. za rektora u Annecyju, a 1788. za učitelja novaka u matičnoj kući u Parizu. Tu službu je obavljao do 1791., ali je oduvijek želio otići u misije i žrtvovati se za vjerničke duše. Čeznuo je za dalekom Kinom i napokon je 10. travnja 1791. otplovio u misije iz Lorienta (Bretagne). U Macao je stigao 15. listopada 1791. Najprije je djelovao u provinciji Jiangxi (jugoistočna Kina) kao prvi europski misionar. Nakon toga je od 1793. djelovao kao poglavar misionara u provincijama Huguang, Hubei i Hunan. Njegovo pastoralno područje prostiralo se na 270 tisuća kvadratnih milja. Triput je čudesno umakao strašnim progonima (1795, 1811. i 1818), a za njegovu glavu raspisana je ucjena.

Naposljetku ga je za 1500 dolara izdao jedan kineski učitelj, otpadnik od vjere, pa su ga 6. lipnja 1819. uhvatili u malom selu Jinjiagangu, 4 kilometra od grada Nanyanga (južna Kina). Osam mjeseci su ga naokolo povlačili u okovima, od zatvora do zatvora, od sudišta do sudišta. U jednom zatvoru susreo je kineskog lazarista, oca Chena, koji mu je podijelio svete sakramente. Progonitelji se nimalo nisu obazirali na misionarevu poodmaklu dob, a njegova jakost u vjeri, postojanost i strpljivost u patnjama zadivili su i same krvnike. Nisu znali da je otac Clet svoju snagu nalazio u Kristu Gospodinu, s kojim se na osobit način suobličio u mukama.

Osuđen je na smrt 1. siječnja 1820. Na kraju su ga mučitelji objesili svezanih ruku, nogu i vrata na križ. Suočeno sa smrću, mučenikovo lice sjajilo se nadzemaljskom radošću, premda se gušio u krvi. Zlotvori su ga na kraju zadavili konopcem na današnji dan, 18. veljače 1820., u Wuchangu, danas dijelu Wuhana, glavnog grada provincije Hubei (istočni dio središnje Kine). Njegovo tijelo uzeli su kineski kršćani i pokopali ga u Crvenoj planini. Tijelo mu je ekshumirano 1858. i preneseno u Francusku te počiva u kapeli matične kuće pariških lazarista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.