19. ožujka 1944. Hitler okupirao Mađarsku – nacisti uništili posljednju veliku židovsku zajednicu u Europi

epa07787375 A handout photo made available by National Digital Archive Poland shows Fuehrer of Germany Adolf Hitler (5-R) with German general Gunther von Kluge (4-R), general Maximilian von Weichs (3-R) and general Fedor von Bock (2-R) as they watch German troops parade at Aleje Ujazdowskie after capitulation of Warsaw in Warsaw, Poland, 05 October 1939 (issued 23 August 2019). September 2019 sees the 80th anniversary of the start of World War II in Europe with the German Wehrmacht invading Poland. Based of staged false and faked incidents to justify the attack, German troops on 01 September 1939 broke through border crossings and attacked the neighboring country's fortified Military Transit Depot on the Westerplatte peninsula in the Bay of Danzig with joint naval, army and air forces. The political and military events following resulted in a worldwide war from 1939 to 1945 that cost the lives of up to 85 million people, many of them unrecorded civilians, who died of diseases and starvation, in mass-bombings, massacres and the Nazi's deliberate genocide of the Holocaust victims and use of Nuclear weapons. EPA/NATIONAL DIGITAL ARCHIVE POLAND / HANDOUT ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET MANDATORY CREDIT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Nacistička Njemačka je htjela uništiti Židove u Mađarskoj koji su bili posljednja velika židovska zajednica u Europi, pa je okupirala Mađarsku 19. ožujka 1944. Iako je Miklós Horthy, mađarski regent, pokušao spriječiti uklanjanje 260.000 Židova koji su živjeli u Budimpešti, Hitler je ustrajao na tome da se deportacija nastavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Židovi u Mađarskoj su bili posljednja velika zajednica koja nije stradala u Holokaustu.

Admiral Miklas Horthy, nasljednik i mađarski “diktator”, veliki antikomunist, bojao se ruske dominacije. Povezao je svoju zemlju s Hitlerom iako ga baš i nije volio. On je također molio da se ukinu deportacije jer je cijeli svijet osudio nacistički sustavni plan uništavanja jednog naroda, pogotovo nakon izvještaja četiri pobjegla zarobljenika iz Auschwitza, piše vecernji.hr

Najgora stvar bila je u tome što je u Mađarsku poslan zloglasni Adolf Eichmann. Taj SS-ovac s činom Obersturmbannführera imao je zadatak riješiti pitanje mađarskih Židova. Naime, Mađarska je imala nekoliko stotina tisuća Židova, koji su predstavljali posljednju veliku židovsku zajednicu u srednjoj Europi koja još nije bila poslana u logore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon njemačkoga poraza kraj Staljingrada u veljači 1943., koji je primorao Wermacht (njemačku vojsku) na povlačenje, Mađarska je ponovno razmotrila svoju vjernost Silama osovine i pokušala pregovarati o primirju sa saveznicima. Njemačka je to htjela spriječiti i uništiti Židove u Mađarskoj koji su bili posljednja velika židovska zajednica u Europi.

Njemačke snage okupirale su Mađarsku 19. ožujka 1944. godine. S pomoću mađarskih dužnosnika prisiljavali su Židove da se presele u geto, ograničeni dio grada gdje su morali živjeti, a zatim su većinu deportirali u Auschwitz. Većina ih je pobijena pri dolasku. Do kraja srpnja 1944. oko 440.000 Židova bilo je deportirano iz mađarske provincije. Ostali su samo Židovi u Budimpešti. Iako je Miklós Horthy, mađarski regent, pokušao spriječiti uklanjanje 260.000 Židova koji su živjeli u Budimpešti, Hitler je ustrajao na tome da se deportacija nastavi.

Hitler je od straha od mađarskog ustanka zaustavio sve deportacije 8. srpnja 1944. Horthy se htio izvući iz rata, međutim ubrzo su ga oteli Hitlerovi agenti te ga natjerali da abdicira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan nakon završetka deportacija, švedski poslovnjak Raoul Wallenberg uvjerio je švedsko ministarstvo vanjskih poslova da ga pošalju u mađarski glavni grad zbog diplomacije. Raoul je došao u Budimpeštu sa 630 viza za mađarske Židove; odveo ih je u Švedsku kako bi izbjegli nove deportacije.

Nakon rata, Amerikanci nisu optužili Horthyja za ratne zločine. Nastavio je živjeti na slobodi u Bavarskoj. U Mađarsku se, dakako, nije mogao vratiti jer su tom zemljom zavladali komunisti. Horthy se 1950. preselio u Portugal, i to u primorski grad Estoril, poznat kao turističko središte s plažama. Estoril se zapravo nalazi u predgrađu portugalskog glavnog grada Lisabona, na obali Atlantskog oceana.

Zanimljivo je da je u Horthyjevo doba Estoril bio okupljalište prognanih europskih vođa i monarha. Naime, u okolici Estorila živjeli su osim admirala Hothyja i prognani talijanski kralj Umberto II., zatim prognani rumunjski kralj Carol II. te današnji španjolski kralj Juan Carlos (u to vrijeme još dječak). Osim njih, tamo je ljetnikovac sagradio i portugalski vođa Salazar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Admiral Miklos Horthy umro je u Estorilu u visokoj dobi od 88 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.