20. ožujka 1916. – Albert Einstein objavio Teoriju relativnosti

Foto: Orren Jack Turner, commons.wikimedia.org

Albert Einstein (Ulm, 14. ožujka 1879. – Princeton, 18.travnja 1955.) bio je teorijski fizičar, jedan od najvećih umova i najznačajnijih ličnosti u povijesti čovječanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1916. Albert Einstein objavio je Opću teoriju relativnosti. Opća teorija relativnosti je geometrijska teorija koja postulira da prisutnost mase i energije “zakrivljuje”prostor/vrijeme, te da ta zakrivljenost utječe na put slobodnih čestica (i općenito svjetlosti). Ona je na određeni način nadopuna Posebne teorije relativnosti objavljene 1905.

Objašnjenje Teorije relativnosti za početnike

Kad je teorija relativnosti prvi put objavljena, rečeno je da je u čitavom svijetu može razumjeti samo desetak znanstvenika! Očigledno je, dakle, da u ovom članku Einsteinovu teoriju relativnosti ne možemo ni početi objašnjavati u pojedinostima i detaljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, korisno je imati opću predodžbu o tomu čime se bavio Einstein i kakve je probleme rješavao. Svatko iz iskustva zna da je svako kretanje „relativno“. To znači da se može mjeriti samo u odnosu na nešto drugo.
Na primjer, sjedite u vlaku i gledate kroz prozor. Gledajući u predmete što brzo promiču, vi znate da ste u pokretu. Ali, preko puta vas sjedi drugi čovjek.

U odnosu na tog čovjeka koji sjedi preko puta vas, vi se uopće ne krećete!

Zbog toga kretanje može značiti nešto jedino ako se promatra u odnosu na nešto što miruje. To je prvi i temeljni dio Einsteinove teorije. To možemo formulirati i ovako: kretanje našeg tijela ravnomjernom brzinom kroz prostor ne može se utvrditi isključivo promatranjem tog tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi dio Einsteinove teorije tvrdi da je brzina svjetlosti jedina apsolutna i nepromjenjiva veličina u svemiru.
Mi znamo da se svjetlost kreće oko 3 milijuna metara po sekundi. Ali, zaista je fantastično moći zamisliti da se to ne može izmijeniti. Evo zbog će je to neobično: ako se neki auto kreće brzinom od 100 kilometara na sat, to znači da netko tko mjeri brzinu kretanja auta stoji mirno na mjestu i ne kreće se. Ako auto prođe pored drugog auta, koji se kreću u istom pravcu brzinom od 40 kilometara na sat, onda će proći pored toga auta brzinom od 60 kilometara na sat, ali kad bi drugi auto, umjesto da se kreću istim pravcem kretao suprotnim pravcem, auti bi se mimoišli brzinom od 140 kilometara na sat.
Ako bismo, prema Einsteinu, brzinu svjetlosne zrake mjerili na opisani način (na primjer, mi trčimo u jednom pravcu, a svjetlost se kreće u suprotnom pravcu), tu ne bi bilo nikakve razlike! Ta zraka svjetlosti i dalje bi se kretala brzinom od 300.000 kilometara u sekundi. Ovo je samo gruba, opća slika onoga čime se Einstein bavio u svojoj teoriji relativnosti. Između ostalog, on se bavio problemom mase i energije, te kako se masa i energija pretvaraju jedna u drugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.