25. svibnja 1458. Mahmud Begada – moćni sultan Indije za kojeg su ratovali i Hrvati!

commons.wikimedia.org

Sultan Mahmud Begada bio je najmoćniji vladar Gudžarata u povijesti te države. Vodio je rat protiv Portugalaca, koji su u Indiji željeli proširiti svoj kolonijalni imperij. U borbi protiv portugalskih brodova pomogli su mu i Dubrovčani. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Na današnji dan 1458. na prijestolje u indijskoj državi Gudžaratu (Gujaratu) došao je sultan Mahmud Begada, najmoćniji vladar te države u njenoj povijesti. Na strani sultana Mahmuda Begade 1509. godine ratovali su Hrvati Dubrovčani, koliko god se to činilo neobično. Radilo se o ratu sultana protiv Portugalaca, koji su u Indiji željeli proširiti svoj kolonijalni imperij.

Sultan Mahmud Begada vladao je Gudžaratom – područjem na zapadu Indije u smjeru današnjeg Pakistana, ali uz obalu Indijskog oceana (u toj je regiji mnogo godina kasnije rođen i slavni Mahatma Gandhi). U vrijeme Mahmuda Begade Gudžarat je bio bogata država, a sultan i vladajuća klasa bili su muslimanske vjeroispovijesti. Portugalci pod poznatim Vascom da Gamom doplovili su po prvi put do Indije 1498. godine, a već 1505. uspostavili su ondje svoje kolonijalno Potkraljevstvo, na čelu kojega je bio moćni Dom Francisco de Almeida, s titulom potkralja Indije (port. „Vice-Rei da Índia“).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potkralju Almeidi i njegovim Portugalcima u interesu je bilo proširiti se i na područje Gudžarata, ključnog za trgovinu između Istoka i Zapada. Da bi ondje dobili trgovačko uporište, nastojali su osvojiti luku Diu, koja je do tada bila pod vlašću sultana Mahmuda Begade. Da obrani Diu, sultan je u pomoć pozvao svoje muslimanske saveznike iz Azije, Afrike i Europe. Kontaktirao je sultana Osmanskog Carstva, kao i egipatskog sultana. Oni su doista poslali brodove. Dapače, s njima su došli i njihovi saveznici – Dubrovčani i Mlečani. Veneciji je bilo u interesu spriječiti rast portugalske trgovine, koja joj je bila jaka konkurencija.

Sve u svemu, na sultanovoj strani skupilo se možda i do 250 brodova. Portugalskih brodova, kojima je zapovijedao potkralj Almeida, bilo je manje, ali su bili mnogo napredniji. Naime, bili su to najmoderniji jedrenjaci iskušani u nedavnim plovidbama oko Afrike, a njihovi topovi bili su znatno moćniji od suparničkih. Dapače, Portugalci su bili vjerojatno najiskusniji pomorci tadašnjeg svijeta.

Potkralj Almeida odnio je pobjedu i uspio je zauzeti grad Diu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.