25. veljače 1888. Josip Pančić – tko je Hrvat koji je utemeljio prirodne znanosti u Srbiji?

Josip Pančić rođen je u zaseoku Ugrini, Bribir u Hrvatskom primorju 1814. godine, a umro na današnji dan 1888. u Beogradu. Pančićeve zasluge i danas su velike i neprolazne, jer je praktično utemeljio prirodne znanosti u Srbiji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanost je u to vrijeme, zbog višestoljetne vladavine Turaka, bila u Srbiji na vrlo niskoj razini.

Kao profesor prirodnih znanosti bio je botaničar svjetskog glasa i otkrio je mnoge biljne i životinjske vrste, među njima i crnogoricu koja je po njemu nazvana Pančićeva omorika.

Brigom svog strica Grgura, katoličkog svećenika, završio je osnovnu školu u Gospiću, gimnaziju u Rijeci, filozofiju u Zagrebu i medicinski fakultet u Budimpešti, no kao liječnik radio je vrlo kratko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli svoj život posvetio je botanici. Najveći dio života proveo je u Srbiji otkuda je došao iz Beča. Tamo je od 1846. bio liječnik i vjenčao barunicom Ljudmilom, kćerkom baruna Franza von Kordona.

Za života objavio je čak 41 znanstveni rad na latinskom i njemačkom jeziku. Zvanje doktora znanosti dobio je obranom doktorske disertacije ‘Taxologis botanica’.

Pančić je otkrio više od stotinu novih biljaka, prvi u Srbiji osnovao botanički vrt, napisao monografiju o drveću, objavio knjigu o ribama, te bio prvi predsjednik Srpske kraljevske akademije, današnje SANU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju ove ovog teksta ipak ne smije ostati nespomenuto ono što je važan poticaj za pisanje: Pančićeve zasluge i danas su velike i neprolazne, jer je praktično utemeljio prirodne znanosti u Srbiji. Znanost je u to vrijeme, zbog višestoljetne vladavine Turaka, bila u Srbiji na vrlo niskom nivou.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.