Site icon narod.hr

Karlovački Gradski muzej: “Krleža vizionar & vizuali”

Foto: Fah

Izložba “Krleža vizionar & vizuali” s panoima na kojima su napisane Krležine rečenice koje tematiziraju likovnu umjetnost otvorena je u karlovačkome Gradskom muzeju u četvrtak, 29. prosinca, na 35. godišnjicu smrti Miroslava Krleže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svečanom otvorenju ravnateljica karlovačkoga Gradskog muzeja Hrvojka Božić rekla je da to izložba s Krležinim rečenicama iz eseja, dnevnika, drama, romana i pjesama koje tematiziraju slikarstvo u njegovim djelima te je ilustrirana s djelima likovnih umjetnika na koje se one odnose. Izložbom se citatima publici žele približiti Krležina stajališta o likovnosti jer, kako je rekla, “nitko nema pravo uzeti si pravo tumačiti autentičnost Krležinih misli” ni općenito ni o temi likovnosti. “To najbolje može Krleža sam svojim rečenicama”, istaknula je te pozvala publiku da “čita opus najboljega hrvatskog književnika”.

U citatima iz osvrta ili segmenata beletrističkih djela vidi se kako se Krleža odnosi prema nacionalnim umjetnicima Račiću, Beciću, Kraljeviću, Meštroviću, Miši, Hegedušiću, Augustinčiću, Ibleru, Stančiću, Svečnjaku i drugima, ali i prema stranima, poput Picassa, Kandinskog, Dalija, Cezannea.

Autor izložbe Josip Vrančić za te je citate rekao da “ogoljuju laž i maske nacionalne i svjetske likovnosti i to po onoj bobu bob – popu pop”. Kritizirajući trivijalni novinarski pristup književnosti i kulturi, istaknuo je da izložba daje Krleži priliku da se sam svojim rečenicama brani od onih koji ga napadaju i trivijaliziraju njegov život i rad. Vrančić je najavio da će na istome mjestu za Noć muzeja biti postavljena izložba “Krleža i glazbena umjetnost”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo je Krleža, pročitate njegove misli iz vremena kada je živio, a kao da čitate današnji dnevnik. On je jednostavno aktualan. Ali i u svoje vrijeme Krleža je govorio da on ništa nije pretkazivao, nego da se u nas jednostavno ništa ne mijenja. Tako ova izložba pokazuje da se, kada kritizira likovnu kritiku tridesetih godina prošlog stoljeća ili slikarstvo pedesetih godina, prepoznaje ukupna povijesno-umjetnička scena do danas”, rekao je Vrančić.

Za katalog je istaknuo citat Miroslava Krleže o likovnoj kritici iz 1959. godine: “Blesava i blagoglagoljiva pisanija oko umjetnosti kreće se u okviru konvencionalnog brbljanja o pomodnim ključevima današnjeg jalovog ukusa. Taj je kao muha. Na historijskim cestama umjetnosti nema leša ni balega, gdje ti strvinari ne bi okupali svoja rila.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version