Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) obilježen je u srijedu u predvorju NSK, gdje je prigodno uručena i nagrada NSK knjižničarskoj savjetnici Tatjani Nebesny za ukupan doprinos knjižničarstvu i knjižničarskoj struci.
Na svečanom obilježavanju nazočili su izaslanica predsjednice Republike Hrvatske saborska zastupnica Irena Petrijevčanin Vuksanović, izaslanik predsjednika Vlade i ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić te državni tajnik u Ministarstvu kulture Ivica Poljičak.
Po riječima Irene Petrijevčanin Vuksanović NSK je simbol povijesnoga, nacionalnoga, kulturnoga i jezičnog identiteta. Istaknula je kako tehnologija nije neprijatelj knjizi nego je ona sredstvo za povezivanje modernoga i tradicionalnog.
Ministar Barišić podsjetio je kako je samo 28 godina nakon što je dovršena Gutenbergova Biblija, na današnji dan, 22. veljače 1483. godine, otisnuta prva hrvatska tiskana knjiga “Misal po zakonu rimskoga dvora”.
Naglasio je kako između ovoga prvotiska, istinskoga remek-djela glagoljaškoga tiskarstva, i NSK u Zagrebu postoji neraskidiva veza. “Nadnevak njegova tiskanja obilježava se kao Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu”, napomenuo je.
Knjige su izvori lijepoga, kulture i identiteta, rekao je državni tajnik Poljičak dodavši kako i Ministarstvo kulture podupire i pomaže niz projekata u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu obilježava se 22. veljače jer je na taj dan, 1483. svjetlo ugledala prva hrvatska tiskana knjiga.
Riječ je, kako je rekla, o prvome misalu u Europi koji nije otisnut latinicom, a svjedoči o društvenome, gospodarskome, kulturnome i intelektualnome potencijalu Hrvata u drugoj polovici XV. stoljeća.
Danas je sačuvano samo 11 nepotpunih primjeraka Misala, od čega se šest nalazi u Hrvatskoj, a pet u inozemstvu.
Dva se primjerka mogu pogledati u Zbirci rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, dva se nalaze u Samostanu franjevaca trećoredaca na zagrebačkome Ksaveru, jedan u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu te jedan u Knjižnici Dominikanskoga samostana Bola na Braču.
Ostali primjerci čuvaju se u Vatikanskoj knjižnici u Rimu, Kongresnoj knjižnici u Washingtonu, Nacionalnoj knjižnici u Sankt Petersburgu i Austrijskoj nacionalnoj knjižnici u Beču.
U sklopu obilježavanja 410. obljetnice Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, NSK priređuje manifestaciju Dani otvorenih vrata NSK 23. i 24. veljače.
Za vrijeme trajanja Dana otvorenih vrata javnosti je omogućen obilazak Knjižnice u skupinama pod stručnim vodstvom u 10, 12 i 14 sati. Obilazak uključuje posjet zbirkama građe posebne vrste, Referentnoj zbirci, čitaonicama, zatvorenome spremištu knjiga, tiskari i knjigovežnici.
U sklopu manifestacije bit će priređena radionica Ručna izradba uveza, gdje će se, između ostaloga, predstaviti tehnike ručne izradbe uveza i ukrašavanja knjiga. Kroz Šetnju digitalnom knjižnicom posjetitelje će se upoznati s digitalnom i digitaliziranom građom NSK okupljenom na portalu Digitalne zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Za vrijeme trajanja Dana otvorenih vrata svojim korisnicima NSK omogućuje vraćanje posuđenih knjiga bez naplate zakasnine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa