Drevni Filistejci, čije je podrijetlo desetljećima predstavljalo zagonetku za znanstvenike, došli su na Bliski istok iz južne Europe prije više od 3000 godina, pokazalo je novo DNK testiranje.
DNK analiza je provedena na kosturima koje su iskopali arheolozi u Izraelu 2016. godine, navodi se u studiji objavljenoj u srijedu u stručnom časopisu Science Advances.
Filistejci su u Bibliji opisani kao najveći neprijatelji Izraelaca. Div Golijat bio je Filistejac kao i Dalila zbog koje je stradao legendarni ratnik Samson.
Zbog njihove loše reputacije, ime im je postalo sinonim za neciviliziranost.
Unatoč tome što su bili poznati, otkuda su došli prije nego što su se naselili na području koje je sada južni Izrael i Gaza ostalo je zagonetkom.
Bilo je različitih teorija, od toga da su im preci s Egeja ili sjevernog Levanta ili da su zapravo lokalna kultura.
“Naša studija pokazala je po prvi put da su Filistejci došli u ovu regiju u 12. stoljeću prije Krista”, rekao je Daniel Master, voditelj arheološkog tima u Aškelonu, priobalnome gradu u kojemu je otkriveno prvo filistejsko groblje.
Više od stotinu uzoraka kostura poslano je njemačkom Institutu Max Planck. DNK je pronađen kod njih 10, uglavnom u unutarnjim kostima uha.
Iako DNK sugerira da potječu iz južne Europe, ipak treba uzeti u obzir da postoje neka ograničenja vezano uz testiranje 3000 godina stare DNK, kaže Michal Feldman, arheo-genetičarka kojia je radila na studiji.
“Komponenta naslijeđena od predaka potječe iz Europe, ili konkretnije iz južne Europe, tako da su preci Filistejaca morali prijeći Sredozemlje i došli su u Aškelon negdje između kraja brončanog doba i početka željeznog doba”, istaknula je ona.
“Puno bi više mogli reći da smo imali još podataka, mogli bi na primjer preciznije ukazati na izvor ove migracije”, kazala je.
Tko su bili Filistejci?
Filistejci su bili “narod mora”, što je naziv koji se koristi i za njihove suvremenike Feničane, a Biblija ih opisuje kao smrtne neprijatelje Izraelaca.
Trgovci i moreplovci, govori su jezikom indoeuropskog podrijetla, nisu prakticirali obrezivanje i jeli su svinjetinu i pse, za što postoje dokazi otkriveni na drugim nalazištima u još četiri filistejska grada, Gazi, Gathu, Ašdodu i Ekronu.
Nakon otkrića njihovog groblja 2016. godine, profesor izraelske arheologije s Harvarda Lawrence Stager rekao je da Filistejci imaju reputaciju “neciviliziranih pijanica”, ali je ustvrdio da se zapravo radi o vrlo kulturnom narodu, specijaliziranom za proizvodnju vina i ulja. Pošto su njihovu kulturu opisivali neprijatelji, pretvorili su je u divljaštvo. Odatle i dolazi moderna upotreba izraza “filistejac” (filistar) za nekulturnu osobu.
Filistejci su zapravo najpoznatiji iz Starog zavjeta, iz tekstova koje su pisali njihovi susjedi i zakleti neprijatelji, drevni Izraelci.
Knjiga Samuelova opisuje kako su Filistejci zaplijenili Kovčeg saveza i zatim dvoboj divovskog ratnika Golijata i snalažljivog Davida koji ga je pobijedio kamenom ispaljenim iz praćke.
Tekst se nastavlja ispod oglasa