Site icon narod.hr

Europsko prvenstvo atletika: Dvije medalje za braću Ingebrigtsen, Malachowski svjetskom dodao i europski naslov

Pretposljednjeg, četvrtog dana Europskog atletskog prvenstva u Amsterdamu podijeljeno je devet kompleta medalja.

Zanimljivo je bio rasplet u utrci atletičara na 1500 metara u kojoj je do zlata stigao 23-godišnji Norvežanin Filip Ingebrigtsen s vremenom 3:46.65 ispred srebrnog Španjolca Davida Bustosa (3:46.90) i svog dvije godine starijeg brata Henrika Ingebrigtsena (3:47.18). Sada oba brata imaju naslov europskog prvaka, Henrik je bio zlatni 2012. u Helsinkiju, a Filipu je to uspjelo u Amsterdamu. Henrik je ovom broncom sakupio komplet medalja, jer je prije dvije godine u Zurichu bio srebrni.

Poljak Piotr Malachowski je svjetskom zlatu osvojenom u Pekingu lani pridodao i europski naslov hicem od 67.06 metara ispred Belgijanca Philipa Milanova (65.71m) i estonskog veterana Gerda Kantera (65.27m). Kanter, svjetski prvak iz 2007. i olimpijski pobjednik iz 2008. tako će najvjerojatnije karijeru završiti bez europskog naslova, prije ove bronce osvojio je i tri srebra (2006, 2012, 2014).

U utrci na 110 metara s preponama najbrži je bio Francuz Dimitri Bascou (13.25) ispred Mađara Balazsa Bajija (13.28) i sunarodnjaka Wilhema Belociana (13.33), dok je zlato u troskoku osvojio Nijemac Max Hess (17.20m), srebro je pripalo Poljaku Karolu Hoffmannu (17.16m), a bronca Britancu Julianu Reidu (16.76m).

Kod atletičarki održane su dvije finalne utrke, jedna na srednjim, a jedna na dugim prugama, te dvije tehničke discipline, skok s motkom i bacanje koplja.

U utrci na 800 metara slavila je Ukrajinka Natalija Priščepa (1:59.70) ispred Francuskinje Renelle Lamote (2:00.19) i Šveđanke Lovise Lindh (2:00.37), dok je u utrci na 5000 metara tursku dominaciju na dugim prugama u Amsterdamu nastavila Yasemin Can (15:18.15), srebro je osvojila Šveđanka Meraf Bahta (15:20.54), a broncu Britanka Stephanie Twell (15:20.70).

Grkinja Ekaterini Stefanidi (4.81m) je srebro iz Zuricha otprije dvije godine pretočila u zlato u motki. Srebro je osvojila Njemica Lisa Ryzih (4.70m), a broncu Šveđanka Angelica Bengtsson (4.65m).

Domaćine je razveselila sedmobojka Anouk Vetter koja je osvojila zlato sa 6626 bodova ispred Francuskinje Antoinette Nane Djimou Ide sa 6458 i Austrijanke Ivone Dadić sa 6408.

Najljepše vijesti za hrvatsku atletiku stigle su s bacališta koplja gdje je 21-godišnja Sara Kolak s hrvatskim rekordom od 63.50 metara osvojila broncu iza Bjeloruskinje Tatjane Haladovič, koja je uzela zlato također s nacionalnim rekordom od 66.34m. Iskusna 30-godišnja Njemica Linda Stahl, inače europska prvakinja iz 2010. godine, u posljednjoj je seriji bacila koplje do 65.25m i osvojila srebro. Koliko je ovo veliki rezultat pokazuje i činjenica da je Kolak natjecanje završila ispred aktualne svjetske prvakinje, Njemice Katharine Molitor, koja je sa 63.20m bila četvrta, te dvostruke olimpijske pobjednice i svjetske rekorderke Čehinje Barbore Špotakove, koja je sa 62.66m završila kao peta.