Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom protiv Gibraltara rezultatom 3:0 u Varaždinu, uz pogotke Tonija Fruka, Luke Sučića i Martina Erlića, dva kola prije kraja kvalifikacija osigurala je prvo mjesto u skupini i izravan plasman na Svjetsko prvenstvo koje se iduće godine igra u SAD-u, Meksiku i Kanadi. Dodatni vjetar u leđa Hrvatskoj dalo je i iznenađenje u ranijem terminu kada je Češka izgubila od Farskih Otoka 2:1, čime su šanse za bilo kakav preokret svedene na minimum. Prema projekcijama platforme Football Meets Data, Hrvatska sada ima 100 posto šansi da završi kao prva u skupini i tako se izravno plasira na Svjetsko prvenstvo.
Podsjetimo, prvo mjesto automatski vodi na Mundijal, dok drugoplasirani ide u dodatne kvalifikacije. U slučaju bodovne izjednačenosti, odlučuje gol-razlika, gdje je Hrvatska u velikoj prednosti s +19 u odnosu na Češku koja ima +4.
> Vatreni s 3:0 slavili protiv Gibraltara, samo teorija ih dijeli od SP-a!
U preostala dva susreta kvalifikacija, koja se igraju u studenom protiv Farskih Otoka i kod Crne Gore, Hrvatskoj je dovoljan i samo jedan osvojen bod za potvrdu izravnog plasmana. Čak i u najgorem scenariju, odnosno s dva poraza, Hrvatska bi teško mogla izgubiti prvo mjesto jer bi Češka morala slaviti protiv Gibraltara s nevjerojatno visokim rezultatom, što je u praksi gotovo nemoguće.
Postoji, ipak, i teorijska mogućnost da Hrvatska završi druga. To bi se dogodilo samo ako bi izgubila obje utakmice s minimalnih 1:0, a Češka u posljednjem kolu svladala Gibraltar s čak 14:0, čime bi imala bolju gol-razliku. No, s obzirom na sve okolnosti i kvalitetu protivnika, realno je očekivati da će Hrvatska bez većih poteškoća osigurati prvo mjesto.
Raspored utakmica do kraja kvalifikacija:
14. studenog: Hrvatska – Farski otoci
studenog: Crna Gora – Hrvatska
studenog: Češka – Gibraltar
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.