Kako smo već pisali UEFA je jučer objavila da se Kosovo i Srbija neće moći susresti u grupnoj fazi Europskog prvenstva, naravno, pod uvjetom da se obje reprezentacije plasiraju na Euro, što je malo vjerojatno, no, to ne znači da se Kosovo i Srbija ne bi mogli sresti u nokaut fazi, dakle, pod uvjetom da obje reprezentacije prođu skupinu, što je gotovo pa nemoguće.
U Srbiji vlada prava opsesija reprezentacijom Kosova, i to ne samo nogometnom, međutim, to su njihovi problemi koje mogu riješiti na jednostavan način. Naime, ne bi se trebali plasirati na Euro, neka ostanu u svom dvorištu, koje neki sve češće nazivaju i ”Beogradskim pašalukom”, i problema neće biti, niti će morati igrati s Kosovarima, niti će morati slušati himnu Kosova, niti će od njih morati izgubiti.
S druge strane iz Nyona je došla obavijest o još jednoj državi čiji predstavnici neće moći igrati protiv Kosova na Euru, dakako, i ova se obavijest odnosi na grupnu fazu Europskog prvenstva. Naime, komisija UEFA za izvanredne situacije na sastanku je razmatrala mogućnost da klubovi s Kosova i reprezentacija Kosova ne igraju s ruskim klubovima i reprezentacijom Rusije. U obzir su uzeli navodne rizike vezane uz te utakmice i donijeli su odluku da se momčadi ove dvije države ubuduće razdvajaju prilikom ždrijebova za kvalifikacije i grupne faze UEFA-inih natjecanja. Pitanje pokrenuto nakon što su u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo za žene Kosovo i Rusija izvučeni u istu skupinu, a nakon toga je UEFA donijela odluku da će se obje utakmice igrati na neutralnom terenu-
Kakvog sve to ima smisla? Naime, FIFA i UEFA priznale su Kosovo, čija se reprezentacija natječe pod ingerencijom spomenutih nogometnih asocijacija, ako su već priznali Kosovo onda je vrijeme da se tako i ponašaju, a ne da čine ustupke Srbiji ili bilo kome drugome iz bilo kojih razloga. Zar nije osnovno načelo UEFA-e i FIFA-e da se politika i nogomet ne mogu miješati?
Umjesto toga UEFA je donijela odluku da nakon srpskih ni ruske momčadi ne mogu igrati protiv kosovskih. razlog je, nažalost, više nego proziran. Naime, Rusija i Srbija su saveznici, ili je barem takva percepcija u Europi, pa onda i UEFA-i, Srbija i dalje svojata Kosovo, što Rusija, opet iz svojih razloga, podržava, čak i potiče…
A UEFA? Priznaje li UEFA Kosovo bez fige u džepu?