Olimpijske igre su odlukom MOO-a odgođene za iduću godinu. Dakle, neće se odigrati kako je predviđeno ovog ljeta u Tokiju…
S obzirom na odgodu mnogi sportaši su i dalje zbunjeni, iako je odluka konačna. Mnogi su tempirali formu za najveći sportski događaj godine, a sad od toga neće biti ništa. Olimpijske su igre mnogima najveći izazov karijere, tempira se forma mjesecima za takav sportski spektakl, pa čak i godinama. Svaka čast Europskom nogometnom prvenstvu, koje je također prolongirano za godinu dana, radi se bez sumnje o sportskom spektaklu, no, Olimpijada je jedna posve druga priča.
Hrvatska je, dakako, u Tokiju trebala imati svoje adute, imat će je i za godinu dana, ako će se Igre i tada moći održati.
OI su izazov i za slavnog hrvatskog veslača, Martina Sinkovića, koji je u svojoj karijeri osvojio zlato u dvojcu te srebro u četvercu. Martin sa svojim bratom Valentom čini zlatni i neponovljivi tandem hrvatskog sporta, od kojeg se jako puno toga očekivalo i ovog ljeta u Tokiju, Dominantan je to tandem, jedan od najvećih veslačkih tandema u povijesti. Bez sumnje, braća Sinković već sada predstavljaju instituciju hrvatskog sporta. Njima odgoda Igara svakako nije išla u prilog.
Nakon zlata 2016. u Rio de Janeiru braća Sinković odlučila su promijeniti disciplinu te su iz skul veslanja prešli u rimen. Radi se o potezu koji se rijetko događa, no, za braću Sinković ništa nije nemoguće, prošle su godine bili svjetski prvaci i europski prvaci. Dakle, imali su jasno postavljen cilj, i još ga imaju, za Tokio, iako su sada neke stvari u ovom trenutku izbile u prvi plan, kao što je borba za zdravlje svakog čovjeka, pandemija koronavirusa paralizirala je više ili manje cijeli svijet te potpuno već sada izmijenila naš način života. Kad sve jednog dana završi vidjet će se u kojem smjeru.
Sve se zbog pandemije preokrenulo, mnogi sportaši su u samoizolaciji, neki su i zaraženi, postoji opasnost da se i depresija uvuče u sport. Naime, kako smo već spomenuli brojni su sportaši sve što su mogli dati na sportskom polju podredili Olimpijskim igrama. Naravno, ima i onih kojima je odgoda dobro došla, što zbog loše forme, što eventualno zbog ozljeda. No, takvi su u manjini. Istinski sportaš rijetko se raduje odgodi sportskog spektakla.
Na Olimpijskim igrama, uz braću Sinković, očekivalo se puno i od srebrnih hrvatskih rukometaša, Lino Červar je najavio odlazak nakon Olimpijade u Tokiju ove godine, sada je potpuno jasno da će on ostati barem godinu dana. Očekuje se puno i od vaterpolista, međutim, važno je naglasiti da se ni vaterpolisti, ni rukometaši, kao ni košarkaši nisu još uvijek plasirali na Olimpijske igre. Hrvatski nogomet, nažalost, ponovno nećemo gledati na Olimpijadi, u gotovo trideset godina hrvatske samostalnosti hrvatski nogomet nije bio prisutan na Olimpijskim igrama, što je velika šteta, a nije da nismo imali talentirane nogometaše. No, zato je tu atletika, gimnastika, boks, tenis…
Kad sve to jednog dana završi, a hoće, prije ili poslije, pitanje kako nastaviti? Kako se vratiti u kolotečinu, u ritam na koji su navikli sportaši i navijači, pa i mediji? Nema sporta koji nije ozbiljnije uzdrman pandemijom koronavirusa. Primjerice tenis, nakon Roland Garrosa postoji realna mogućnost da se odgodi ili čak otkaže najveći teniski turnir na svijetu – Wimbledon. Ne igraju se nacionalna prvenstva, ne igra se Liga prvaka, Europska liga, Formula 1 stoji, nema ni Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu…
Tekst se nastavlja ispod oglasa