Site icon narod.hr

Plivački savez ograničio sudjelovanje muškaraca koji se predstavljaju kao žene u ženskim natjecanjima

Foto: snimka zaslona

Svjetsko upravljačko tijelo u plivanju FINA u nedjelju je izglasalo ograničenje sudjelovanja muškaraca koji se predstavljaju kao žene u elitnim ženskim natjecanjima i stvorilo radnu skupinu koja će uspostaviti “otvorenu” kategoriju za njih na nekim događajima kao dio svoje nove politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Debata se intenzivirala nakon što je plivač sa Sveučilišta Pennsylvania, muškarac koji tvrdi da je žena, Lia Thomas, postao prvi “transrodni” NCAA prvak u povijesti Divizije I nakon što je ranije ove godine pobijedio na 500 jardi slobodnim stilom za žene.

Thomas se želio natjecati za mjesto na Olimpijskim igrama, ali novo FINA-ino pravilo blokiralo bi njegovo sudjelovanje.

Nova politika prihvatljivosti za FINA-ina natjecanja navodi da “transrodni sportaši” imaju pravo na natjecanje samo ako “mogu utvrditi na FINA-ino ugodno zadovoljstvo da nisu iskusili niti jedan dio muškog puberteta nakon Tannerove faze 2 (puberteta) ili prije 12 godina, ovisno o tome što je kasnije”, piše Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je usvojeno sa 71 posto glasova ZA.

“Moramo zaštititi prava naših sportaša da se natječu, ali također moramo zaštititi natjecateljsku poštenost na našim natjecanjima, posebno u ženskoj kategoriji na natjecanjima FINA-e”, rekao je predsjednik FINA-e Husain Al-Musallam.

“FINA će uvijek dočekati svakog sportaša. Stvaranje otvorene kategorije značit će da svi imaju priliku natjecati se na elitnoj razini. To dosad nije učinjeno, pa će FINA morati biti prva”, ustvrdio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atletske prednosti muškaraca

Profesor bioloških znanosti sa Sveučilišta Ohio, Chris Schwirian, rekao je za Runner’s World: „Muškarci postižu bolje rekorde na 100 do 800 metara uglavnom zato što muškarci u prosjeku imaju veću mišićnu masu, a velik su dio toga brzotrzajni (engl. fast-twitch) mišići, što im omogućuje da postižu veću snagu i brzinu i anaerobno proizvode energiju. Na svim udaljenostima većim od 800 metara glavni je uzrok razlike viši prosječni anaerobni prag muškaraca (VO2max), zato što oni u načelu imaju manje tjelesne masti, više hemoglobina i mišićne mase te veća srca i pluća nego žene.”

Muškarci u prosjeku imaju duže i veće kosti, što im daje mehaničke prednosti pred ženama, budući da imaju veću težinu, visinu i šire koštane okvire kao potporu mišićima. Njihove su kosti također gušće te imaju čvršće ligamente, što ih čini manje podložnima sportskim povredama.

> Sutkinja podnijela ostavku zbog ‘transrodne osobe’: ‘To je muško tijelo koje pliva protiv ženskog’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Budući da ovi fizički i fiziološki čimbenici daju većini muškaraca očitu kompetitivnu prednost u sportovima, je li pošteno ili čak sigurno da se biološki muškarci – s većom mišićnom masom, srcima i plućima i većom snagom, ubrzanjem i brzinom – natječu protiv djevojaka i žena?

Ako muškarci mogu tvrditi da su žene i ući u sport u kojem se smiju natjecati samo žene, tada je prilično izvjesno da će muškarci pobijediti,” piše Brandon Morse za časopis Federalist. „Sve pohvale, nagrade i priznanja bit će oduzeta ženama koje ih s pravom zaslužuju i dana muškarcu koji je zapravo varao tako što je stavio šminku, ubrizgao si hormone i rekao da je žena.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version