Site icon narod.hr

Pogledajte koji su naši klubovi najgori kad su u pitanju lokalno trenirani igrači!

Lokalno trenirani igrači – izraz koji je široj javnosti postao poznat nakon što je Hajduk prijavio Lokomotivu za lažiranje zapisnika sa susreta, jer su prijavili igrače koji ne zadovoljavaju kriterije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O čemu se zapravo radi kod sintagme “Lokalno trenirani igrač”?

Prema Propozicijama natjecanja 1. HNL u članku 15, stavak 10, klubovi u zapisnik svake utakmice moraju prijaviti četiri lokalno trenirana igrača. To su igrači, bez obzira na državljanstvo i dob, koji su u tom klubu proveli minimalno 36 mjeseci između svoje 15. i 21. godine života, objašnjavaju autori teksta na portalu Nogometplus.net.

Smisao ovog pravila je da se potiče razvoj vlastitih nogometaša, ulaganje u omladinske pogone i time se indirektno pomogne budućnosti domaćeg nogometa. Ovo je jedna od metoda koju primjenjuju u mnogim ligama, pa tako u Engleskoj čak 8 igrača od 25 moraju biti “lokalno trenirani” te se predlaže da se taj broj digne na 12. U UEFA natjecanjima po prijavi za iste morate imati 8 vlastitih igrača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je po tom pitanju učinio Povjerenik za natjecanje? Ništa!

Unatoč Hajdukovoj prijavi Josip Brezni, povjerenik za natjecanja, nije ništa napravio po tom pitanju, a kao opravdanje spominjao je usmeni dogovor klubova da se Pravilnik ne poštuje (!?) ili, kako bi se to u nekim drugim vremenima kazalo, da se ne treba zakona držati kao pijan plota, ističu na već spomenutom portalu koji se bavi objektivnim istraživanjem nogometne zbilje u Hrvatskoj.

Nogometplus je stoga napravio analizu svih zapisnika sa susreta ovogodišnje sezone Prve HNL-a i ono što se da vidjeti je da delegati utakmica uopće ne brinu o lokalno treniranim igračima, jer niti provjeravaju ono što im klubovi prijavljuju, niti stavljaju opaske kada se to ne poštuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak je kod nekoliko susreta primijećeno da bi delegati u zapisnike pisali redne brojeve igrača iz zapisnika umjesto njihovih brojeva na dresu. Osim što je žalosno da se krše pravila, još je poraznije da se ne brine o budućnosti domaćeg nogometa – jer se mladim igračima ni garantirana kvota ne omogućuje.

Analizom su došli do podatka da najporaznije brojke imaju čak dva prvoligaša  – Istra 1961 i Lokomotiva koji jedini u cijeloj sezoni niti jednom nisu uspjeli prijaviti sva četiri lokalno trenirana igrača. Kod Lokomotive je to zato, jer su to igrači većinom lokalno trenirani u Dinamu, a kod Istre jer se očito više nade ulaže u dovođenja igrača sa strane, nego razvoju vlastite omladinske škole. Da ironija bude potpuna preko 3 milijuna kuna Grad Pula izdvaja za svog prvoligaša koji će uskoro sadašnjeg vlasnika Ščeglova mijenjati novima, između ostalog, i za rad s mladima.

Ni Dinamo i Rijeka se nisu iskazali s točnošću podataka u zapisniku, pa su tako u samo par kola ove sezone uspjeli popuniti sva četiri igrača poniklih u vlastitim omladinskim školama (imali bi uvijek točno navedene neke igrače, ali ne sva četiri). Iznenađujuće je da su i Osijek i Zadar (koji imaju rasadnike talenata) samo u 30%-ak susreta imali sva četiri igrača za prijavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najbolji klubovi, koji su skoro svaki susret imali točno prijavljena sva četiri vlastita igrača su Split, Slaven Belupo, Hajduk i Zagreb. Zašto kažemo skoro? Jer postoje neki granični slučajevi kao mladići koji imaju 17 godina, a igraju od 15. u svom klubu (dakle nisu prošle tri godine, ali sigurno da smislom odgovaraju ovom pravilu). Postoje i neki susreti na kojima je delegat pogrešno unosio brojeve iz zapisnika, ne dresa, te postoji nekoliko susreta u kojima delegat ne bi ni naveo koji su to igrači lokalno trenirani, pa tako i ovi najbolji imaju pokoji susret s greškama u zapisnicima.

Zanimljivo je da je Dinamo, skoro redovito, prijavljivao Arijana Ademija (iz Šibenika), Marka Pjacu (iz ZET-a, Lokomotive) i Marcela Brozovića (iz Hrvatskog Dragovoljca i Lokomotive), a Rijeka Josipa Brezovca (Varaždin, Novi Marof, a došao iz Dinama s 26 godina), Ivana Vargića (Đakovo, Osijek, Vukovar), Vedrana Jugovića (Osijek) pa čak i Ivana Tomečaka (Dinamo).

Klubovi, kako sami kažu, imaju problema s ispunjavanjem ovog uvjeta. Žalosti da u vrlo siromašnoj ligi, kakva je naša, od petnaest igrača se ne mogu pronaći makar četiri koja je klub odgojio. Ima li smisla i dalje igrati nogomet u takvoj zemlji? Za koga ti klubovi postoje, ako ne da okupljaju mladost i promoviraju nogomet? Kakva je onda budućnost hrvatskog nogometa? Puno pitanja na koja odgovore i tako znamo…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version