SP atletika: Srebro za našu najbolju atletičarku Perković, zlato ide na Kubu

Najbolja hrvatska atletičarka Sandra Perković (25) osvojila je srebrnu medalju u bacanju diska na Svjetskom prvenstvu u Pekingu s hicem od 67.39 metara, te tako nije uspjela obraniti naslov svjetske prvakinje osvojen prije dvije godine u Moskvi.

Perković je do srebra stigla hicem u posljednjoj, šestoj seriji uoči koje je držala nezahvalno četvrto mjesto sa 65.37m. Ispred nje su bile Kubanka Yaime Perez (65.46m) i Njemica Nadine Mueller (65.53m).

Zlatnu medalju osvojila je 25-godišnja Kubanka Denia Caballero, koja je već u prvoj seriji bacila disk do 69.28m, što je bilo nedostižno za konkurenciju. Caballero je u Peking stigla s najboljim rezultatom sezone (70.65m), a da joj je ovo najbolja godina u karijeri potvrđuje i da je svih svojih 10 najboljih hitaca izvela upravo u 2015. U finalu je izvela svoj treći najbolji hitac u karijeri.

Perković je imala problema s izbačajem tijekom čitavog natjecanja, u prvoj, trećoj i petoj seriji njezin disk je završavao u mreži s desne strane, dok je u drugoj seriji bacila 65.35m, a u četvrtoj 65.37m. Ipak, u posljednjoj seriji smogla je psihičke snage za najbolji hitac natjecanja koji joj je donio srebro.

Uz zlato iz Moskve i srebro iz Pekinga sa SP-a, Perković ima i zlato s Olimpijskih igara u Londonu 2012., te tri naslova europske prvakinje (Stuttgart 2010, Helsinki 2012, Zurich 2014).

Brončano odličje osvojila je Mueller (29), kojoj je to druga medalja sa SP, nakon srebra iz Daegua 2011.

U najzanimljivijoj utrci četvrtog dana SP-a, finalu atletičara na 800 metara zlato je osvojio svjetski rekorder i olimpijski pobjednik iz Londona, Kenijac David Rudisha (26) ispred dvojice Europljana, srebro je osvojio aktualni europski prvak Poljak Adam Kszczot (26), a broncu Bošnjak Amel Tuka (24). Rudisha je u finalu nametnuo svoj ritam, zasjeo je na čelo skupine već u prvom krugu i ciljem prošao u vremenu 1:45.84 minuta. Kszczot je trčao 1:46.08, a Tuka 1:46.30. Za Rudishu je ovo drugo svjetsko zlato sa SP-a, nakon Daegua 2011., dok je Tuka osvojio prvu atletsku medalju za Bosnu i Hercegovinu uopće, a iako je u Peking stigao s najboljim vremenom sezone (1:42.51), pokazalo se kako još uvijek nije taktički na najvišoj razini za osvajanje naslova.

Britanac Greg Rutherford (28) je naslovima olimpijskog pobjednika (London 2012) i europskog prvaka (Zurich 2014) pridodao i svjetski naslov u skoku u dalj. On je u finalu ostvario svoj najbolji rezultat sezone sa 8.41m, srebro je sa 8.24m osvojio Australac Fabrice Lapierre (31), dok je do bronce sa 8.18m došao domaći skakač Jianan Wang (19). Vlasnik tri najbolja skoka ove sezone, Amerikanac Jeff Henderson (26) u finalu je potpuno podbacio, ostvario je samo jedan ispravan skok i sa 7.95m ostao deveti, dok je branitelja naslova iz Moskve, Rus Aleksandar Menkov ostao šesti sa 8.02m.

U utrci na 400 metara s preponama za atletičare zlato je osvojio mladi Kenijac Nicholas Bett (23) koji je u finalu za čak pola sekunde popravio vlastiti rekord trčavši sjajnih 47.79 sekundi, što je uvjerljivo najbolji rezultat sezone u svijetu u ovoj disciplini i novi afrički rekord. Srebro je sa 48.05 sekundi, što je drugi najbolji rezultat sezone u svijetu, osvojio Rus Denis Kudrjavcev (23), koji je tako postavio novi ruski rekord, a nacionalni rekord trčao je i brončani Jeffrey Gibson sa Bahama sa 48.17. “Vladari” ove discipline Amerikanci ostali su bez medalje, nakon što su dvojica najboljih ove sezone Bershawn Jackson i Johnny Dutch ispali u kvalifikacijama, odnosno u polufinalu, Kerron Clement je bio četvrti sa 48.18, dok je Michael Tinsley ostao posljednji, osmi sa 50.02.

Genzebe Dibaba (24), mlađa sestra legendarne Tirunesh Dibabe, osvojila je svoje prvo zlato s velikih natjecanja pobijedivši na utrci na 1500 metara potvrdivši tako status prve favoritkinje natjecanja. Dibaba je ciljem prošla u vremenu od 4:08.09 minuta, srebro je osvojila mlada Kenijka Faith Kipyegon sa 4:08.96, a srebro europska prvakinja, Nizozemka Sifan Hassan sa 4:09.34. Braniteljica naslova otprije dvije godine iz Moskve, Šveđanka Abeba Aregawi (25) zauzela je šesto mjesto sa 4:12.16, dok je svjetska doprvakinja, Amerikanka Jennifer Simpson bila 11. sa 4:16.28.

U kvalifikacijama na 200 metara za atletičare, najbrža dvojica sa 100 metara, Jamajčanin Usain Bolt i Amerikanac Justin Gatlin pobijedili su u svojim skupinama. No, Bolt je sa 20.28 imao 13. rezultat kvalifikacija, dok je Gatlin sa 20.19 bio sedmi. Najbolje vrijeme kvalifikacija imao je Turčin Ramil Gulijev s novim nacionalnim rekordom od 20.01.