SP hokej – Rusija i Češka izborili polufinale

epa04748395 Vladimir Tarasenko (2-L) of Russia in action against Sweden's goalie Jhonas Enroth (R) during the Ice Hockey World Championship 2015 quarter final match between Sweden and Russia at CEZ Arena in Ostrava, Czech Republic, 14 May 2015. EPA/ARMANDO BABANI

Reprezentacije Rusije i Češke posljednji su polufinalisti svjetskog prvenstva Elitne divizije u hokeju na ledu koje se održava u Češkoj.

Rusija je i Ostravi pobijedila Švedsku 5:3 (2:0, 1:1, 2:2), dok je Češka identičnim rezultatom u Pragu bila bolja od Finske (1:1, 2:1, 2:1). Rusija će u polufinalu igrati protiv reprezentacije SAD koja je pobijedila Švicarsku 3:1, dok Čehe očekuje ogled protiv Kanade koja je deklasirala Bjelorusiju 9:0.

Rusi su protiv Šveđana poveli 3:0 golovima Mozjakina (11), Širkova (17) i Malkina (21), no Švedska je uspjela izjednačiti, a strijelci su bili Klingberg (31), Lander (44) i Eriksson (55). Malkin je četiri minute prije kraja susreta doveo ‘zbornaju’ u novo vodstvo, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Tarasenko u 59. minuti.

Dramatično je bilo i u susretu između Češke i Finske. Domaćin je poveo 1:0, Finci su okrenuli rezultat u 2:1, da bi Česi ponovo poveli 3:2. Finci su izjednačili na 3:3, no domaćin je potom zabio dva gola za pobjedu 5:3. Strijelci za Češku bili su Kovar (9), Jagr (34, 56), Kovar (36) i Sobotka (60), a za Finsku Ruutu (18), Jokinen (24) i Barkov (45).

Aktualni olimpijski pobjednici Kanađani lakoćom su izborili polufinale nakon što su deklasirali Bjelorusiju 9:0 (4:0, 2:0, 3:0). Sve dvojbe oko pitanja pobjednika bile su razriješene nakon prve trećine koju je Kanada dobila 4:0. U preostale dvije trećine Kanađani su samo ‘podebljali’ prednost ostvarivši i osmu uzastopnu pobjedu na prvenstvu u Češkoj. Golove su postigli Brent Burns (0:27, 31:08), Tyler Ennis (7:36), Ryan O’Reilly (10:15, 53:02), Tyler Seguin (17:28, 23:23, 50:32) i Jason Spezza (55:19).

U prvom četvrtfinalnom ogledu hokejaši SAD su u Ostravi pobijedili Švicarsku 3:1 (0:1, 2:0, 1:0). Švicarci su poveli golom Romana Josija u 13. minuti i sve do 30. minute držali su vodstvo. Tada su Amerikanci u svega 60 sekundi postigli dva pogotka okrenuvši rezultat. Izjednačio je Ben Smith, a za 2:1 je zabio Charlie Coyle. Pobjedu SAD potvrdio je Jake Gardiner u 51. minuti.

Naslov prvaka svijeta brani Rusija koja je prošle godine u finalu SP-a u Minsku pobijedila Finsku 5:2. U susretu za broncu Švedska je slavila protiv Češke 3:0. Dodajmo kako su Amerikanci na posljednjem SP-u bili šesti.