Site icon narod.hr

(VIDEO) Toni Kukoč otkrio što mu je bilo najteže kad je iz Europe stigao u NBA

Foto: snimka zaslona

Toni Kukoč jedna je od traženijih NBA legendi poslije početka emitiranja dokumentarne serije ‘The Last Dance’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Toni Kukoč najprije je po sedmi put izostavljen iz uvrštavanja u jišarkašku Kuću slavnih, a onda je krenulo i emitiranje dokumentarne serije ‘The Last Dance’ koja je dodatno zainteresirala sve ljubitelje košarke za legendarnog hrvatskog košarkaša. Tako je Kukoč prihvatio odgovoriti na pitanja fanova preko službenog NBA Twitter profila, donosi Sportklub.

Odrastajući u Europi, kakav ste pristup imali gledanju NBA utakmica. Jeste li imali omiljenog igrača u djetinjstvu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad sam počeo igrati košarku sredinom 80-ih, nismo imali prilike gledati prijenose utakmice, pa smo kupovali videokazete s Larryjem Birdom, Magicom Johnsonom i još nekim igračima poput Michaela Jordana, koji je tek započeo NBA karijeru. Gledali smo ih iznova i iznova, njihove poteze i način na koji igraju. Ako se dobro sjećam, prve utakmice koje sam gledao u prijenosu bila su finale između Detroita i Portlanda te Detroita i Lakersa. Očito, nakon što su me Bullsi izabrali, počeo sam pratiti njih, gledao sam sva njihova finala, prvo protiv Lakersa, a zatim i Portlanda i Phoenixa, budio bih se u dva, tri, četiri ujutro, nisam mogao dočekati gledati ih, pogotovo jer sam znao da mi ti dečki mogu postati suigrači ako se odlučim na odlazak u NBA, da jednom s njima možda mogu osvojiti naslov.

Jesu li Bullsi iz sezone 1995./96. najveća NBA momčad svih vremena?

To nije pitanje za mene, ima stručnjaka koji na to mogu odgovoriti, ja sam samo sretan što su nas stavili u tu kategoriju. Očito, bile su tu generacije Lakersa i Bostona, pa sad Golden State Warriorsi. Volio sam biti dio te momčadi, pune drukčijih tipova ljudi koji su se ujedinili u istom cilju u sezoni koja je ispala jedna od najboljih u povijesti. Donijeli smo puno radosti. sreće i uzbuđenja fanovima diljem SAD-a i cijelog svijeta, do danas o toj momčadi govore kao o jednoj od najboljih ikad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojoj rookie sezoni s Bullsima pogodili ste puno šuteva za pobjedu. Koliko vam je to podignulo samopouzdanje u smislu da su vas počeli prihvaćati?

Kad sam došao u Bullse krenulo je dramatično i tužno jer je Michael izgubio oca i odlučio otići. Prvog dana već sam se povezao s većinom momaka, razgovarali smo o budućnosti bez Michaela, o novoj sezoni… Iskreno, Scottie Pippen mi je najviše pomogao od svih igrača, posebno u prve dvije sezone, ali Paxson i Cartwright također su mi puno pomogli prve sezone, kao i Armstrong, Grant, bilo je zabavno igrati sa svima njima. Pogađanje šuteva sa sirenom? Ne znam zašto, ali trener Jackson dao mi je nekoliko prilika na početku sezone, valjda je imao osjećaj da ih mogu pogoditi jer sam igrao velike utakmice na međunarodnoj razini. Na moju sreću, pogađao sam ih i to mi je bio velik poticaj u samopouzdanju da igram sve bolje i bolje svaki put kad stanem na parket. Osjećao sam da me suigrači traže i da žele da igram sa sve više i više samopouzdanja.
Zašto je Phil Jackson bio tako velik trener? Zbog zena, “triangle” napada ili nečeg drugog?
Volio sam igrati za Phila. Bio je jedan od najboljih, ako ne i najbolji trening kojeg sam imao. Zašto je bio tako dobar? Pristupao je svakome ne samo kao igrači,nego kao osobi, pokušavao nam ući u glavu, vidjeti što nas pokreće i istovremeno tražio točku pucanja da vidi hoćemo li reagirati pozitivno kad je najpotrebnije. Pokušavao nas je držati usredotočene na svaki trening i utakmicu. Kao Europljanin, imao sam problema shvatiti indijansku kulturu, ali donekle sam shvaćao zen. Iako je govorio da sam svojeglav, mislim da sam opuštena i povučena osoba. Volio sam igrati triangle, Phil mi ga je jako dobro objasnio, on i Tex Winter smislili su mnoge varijante. I dalje mislim da je to najbolji sustav u kojem sam ikad igrao. Bilo je zabavno biti u njegovom društvu, vrlo je pametan i velikodušan trener.

Koja je najveća prilagodba koju ste morali napraviti dolazeći iz Europe u NBA?

Igra u NBA-u je brža i snažnija, s puno više boljih atleta, zatim broj utakmica u kratkom periodu… Posljednjih sezona u Europi igrao sam do 115 utakmica u godinu dana, a u NBA-u 82 utakmice plus doigravanje, ali u samo 7-8 mjeseci, dakle 3-4 utakmice tjedno. Prva sezona može zato biti vrlo iscrpljujuća. Morao sam naučiti igrati različite pozicije. U Europi sam uglavnom igrao na niskom krilu ili kao point-forward, a u Bullsima sam morao učiti igru leđima prema košu, na poziciji četvorke ili čak centra. Morao sam nabiti nešto mase… Nije bilo lako, ali nekako sam se snašao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version