12 republikanskih senatora zajedno s Demokratima za zaštitu tzv. ‘homoseksualnog braka’

senat
epa09843362 The sun sets on the Capitol dome as Judge Ketanji Brown Jackson testifies during the second day of her Senate judiciary committee confirmation hearing to be the first black female judge on the US Supreme Court, in the Hart Senate Office Building in Washington, DC, USA, 22 March 2022. EPA/SHAWN THEW

Dvanaest republikanaca u Senatu glasovalo je u srijedu s demokratima za krajnje liberalni “Zakon o poštivanju braka”, koji je osmišljen kako bi cementirao zakon o tzv.  “homoseksualnim brakovima” na saveznoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a koje se borilo protiv terorizma sada cenzurira Amerikance zbog covida, Ukrajine..

Zastupnici su glasovali za mjeru sa 62 glasa za i 37 protiv, nakon što je dvostranačka skupina senatora unijela izmjene u prijedlog zakona kako bi uključila klauzulu o vjerskoj slobodi. S dogovorenim amandmanom, zakon će se vratiti u Zastupnički dom prije nego što će biti upućen predsjedniku Joeu Bidenu. Bijela kuća je izrazila podršku ovoj mjeri.

Među 12 republikanaca koji su glasali za prijedlog zakona su senatori Roy Blunt, Richard Burr, Shelley Moore Capito, Susan Collins, Joni Ernst, Cynthia Lummis, Lisa Murkowski, Rob Portman, Mitt Romney, Dan Sullivan, Thom Tillis, i Todd Young, prenosi Breitbart.

Zakon o poštivanju braka (RFMA) donesen je nakon što je Vrhovni sud poništio presedansku odluku u slučaju Roe protiv Wadea kojim je pobačaj proglašen ustavnim pravom. Demokrati i neki republikanci smatraju da bi Vrhovni sud mogao upotrijebiti tu odluku da poništi odluku Suda u slučaju Obergefell kada je legaliziran homoseksualni brak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjena zakona je usvojena u Zastupničkom domu u srpnju uz pomoć 47 republikanaca, ali vođa većine u Senatu Chuck Schumer (D-NY) pristao je odgoditi glasovanje do sredine predizbora kako bi zastupnici s obje strane mogli pokušati odgovoriti na pitanja vjerskih sloboda.

Hoće li oni s tradicionalnim pogledom na brak biti u opasnosti od tužbi?

Glede vjerskih sloboda, zastupnici se trenutno ne mogu dogovoriti oko amandmana prema kojemu neprofitne vjerske organizacije, uključujući crkve, džamije, sinagoge, hramove, nedenominacijske službe, međudenominacijske i ekumenske organizacije, misijske organizacije, vjerske društvene agencije, vjerske obrazovne ustanove i neprofitne subjekte čija je glavna svrha proučavanje, prakticiranje ili napredovanje vjere, i bilo koji zaposlenik takve organizacije, neće biti dužni pružiti usluge, smještaj, prednosti, objekte, dobra ili povlastice za svečanost ili slavlje braka.

Međutim, zagovornici vjerskih sloboda kažu da takav amandman ne štiti Amerikance koji imaju tradicijsko stajalište o braku od zakonskih posljedica. Izvršna direktorica Heritage Action for America Jessica Anderson objavila je da je RFMA “nepotreban dio zakona koji predviđa tužbe protiv onih koji jednostavno imaju drugačiji pogled na brak.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zakon nastoji saveznu vladu staviti nadležnu za brak, briše prava pojedinaca da se ponašaju u skladu sa svojim osobnim uvjerenjima i diskriminira religiozne ljude tretirajući ih kao fanatike prema zakonu. Da stvar bude još gora, Senat tek sada razmatra prijedlog zakona u teškom razdoblju nakon što je američki narod glasovao”, istaknula je.

RFMA bi također ukinuo Zakon o obrani braka iz Clintonove ere i zahtijevao bi od savezne vlade da prizna svaki brak koji je “važeći u mjestu u kojem je sklopljen”. Prijedlog zakona također bi zahtijevao da svaka država prizna svaki istospolni brak koji je “važeći u državi u kojoj je brak sklopljen”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.