6. rujna 1991. – vraćeno ime Sankt Peterburg nekadašnjem Lenjingradu

Za ime Sankt Peterburg glasovalo je 54.86% glasača na referendumu održanom 1991. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 6. rujna 1991. godine vraćeno je ime Sankt Peterburg nekadašnjem Lenjingradu. Dogodilo se to u vrijeme raspada SSSR-a, ubrzo nakon što je Boris Jeljcin izabran za predsjednika Rusije. Ta promjena imena zapravo je izglasana na referendumu, na koji je izašlo oko 65% glasača.

Zanimljivo je da na tom referendumu nije bilo mogućnosti glasovanja za ime Petrograd (slavensku varijantu nekadašnjeg imena grada), a za Sankt Peterburg glasovalo je 54.86% glasača.

Podsjetimo, ime Petrograd korišteno je za Sankt Peterburg samo između 1914. i 1924. godine. Naime, 1914. godine izvršeno je preimenovanje iz Sankt Peterburg u Petrograd zbog protunjemačkog (protugermanskog) sentimenta u Prvom svjetskom ratu, a 1924. komunističke vlasti preimenovale su grad u Lenjingrad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nepoznato o Sankt Petersburgu

Sank Peterburg je relativno mlad grad nastao početkom 18. stoljeća, nakon što je Rusija od Švedske osvojila Ingriju, švedski teritorij na rijeci Nevi. Osnovao ga je 27. svibnja 1703. car Petar I. Veliki, te je bio glavni grad Ruskog Carstva više od dvjesto godina (1713.–1728. i 1732.–1918.), sve do ruske revolucije 1917. kada je prijestolnica preseljena natrag u Moskvu.

Grad je službeno nazvan po svom zaštitniku, apostolu Svetom Petru, ali mnogi smatraju da je njegov osnivač grad nazvao po sebi. Izvorno je ime trebalo zvučati nizozemski jer je Petar Veliki cijenio nizozemsku kulturu, kao i radi uvođenja zapadnjačkih vrijednosti u carsku Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bili su pozvani mnogi arhitekti, inženjeri i graditelji iz cijele Europe koji su isušili močvaran prostor i sagradili jedan od najmodernijih tadašnjih gradova. Prisilno su ga izgradili kmetovi iz cijele Rusije i švedski ratni zarobljenici.

Sankt Peterburg je danas drugi najveći ruski grad i četvrti u Europi nakon Istanbula, Londona i Moskve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.