Albanija i Crna Gora se pripremaju za mogući prihvat migranata

Foto: Fah

Albanija je pojačala kontrolu na graničnim prijelazima prema Makedoniji i Grčkoj i priprema se za mogući prihvat migranata kao i Crna Gora zbog opasnosti da se migrantski val koji je sada zastao na grčko-makedonskoj granici prelije prema tim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako u četvrtak prenose albanski mediji više od 450 specijalnih policajaca upućeno je na prijelaz kod makedonskog grada Struga i na četiri prijelaza prema Grčkoj gdje kontroliraju granicu i u stanju su pripravnosti.

Albanija je otvorila tri svoje nekadašnje granične vojne postaje za eventualni prihvat migranata.

Crna Gora nema službenih informacija da će postati dio migracijske rute, ali se priprema za prihvat migranata, izjavila je u četvrtak, na sjednici vlade Zorica Kovačević, čelnica ministarstva rada i socijalne skrbi, dodajući da njezino i ministarstvo vanjskih poslova dnevno komuniciraju sa zemljama u okruženju i predstavnicima Europske unije.
„Pratimo što radi EU i koje preporuke daje, tako da prema svim tim kretanjima i mi poduzimamo aktivnosti“, rekla je Kovačević nakon sjednice vlade, dodajući da se “situacija iz dana u dan mijenja”.
Na pitanje novinara da li je Crna Gora spremna za prihvat migranata, Kovačević je podsjetila na plan aktivnosti u slučaju priliva migranata, koji je vlada usvojila prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ako se to dogodi, vlada će imati posebnu sjednicu na kojoj ćemo razgovarati o zaključcima vezanim i za eventualnu novu rutu kroz Crnu Goru ili eventualno donošenje odluke u vezi s granicama, kako će vlada u tom slučaju postupiti“, rekla je Kovačević.
Ona je dodala da se obavljaju pripreme u vezi s mogućim prelaskom migranata preko Crne Gore ili osiguravanjem smještaja za njih.
Crna Gora je u ovom trenutku spremna prihvatiti 10.000 migranata, a ukoliko zemlje regiona ne zatvore svoje granice mogla bi dnevno osigurati smještaj za 2.000 migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.