Američki general o nastavku nuklearnih aktivnosti u Sjevernoj Koreji: ‘I dalje su prijetnja za SAD i saveznike’

Foto: Fah

Vojne djelatnosti Sjeverne Koreje su “nespojive s denuklearizacijom” koju Sjedinjene Države postavljaju kao uvjet za ukidanje sankcija Pyongyangu, rekao je u srijedu u Washingtonu zapovjednik američkih snaga u Južnoj Koreji Robert Abrams.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Unatoč popuštanju napetosti duž demilitarizirane zone (između dviju Koreja) i prekidu strateških provokacija te javnim najavama denuklearizacije, gotovo da nije bilo promjene u vojnim kapacitetima Sjeverne Koreje”, rekao je general Abrams pred odborom američkog Kongresa.

Guterres: ‘Denuklearizacija korejskog poluotoka uvijek je bila glavni cilj’

“Ti su kapaciteti i dalje opasnost za SAD, Južnu Koreju i za naše saveznike u regiji”, dodao je američki general.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S obzirom na sve to, mislim da je nužno zadržati snage koje su raspoređene i spremne odvratiti od svakog agresivnog čina (Pyongyanga)”.

Odgovarajući na pitanje o znacima djelatnosti o kojima su izvještavali mediji strahujući od eventualnih priprema za ispaljivanje rakete ili projektila, zapovjednik američkih snaga u Južnoj Koreji nije htio otvoreno ulaziti u potankosti o zapažanjima SAD-a.

“Djelatnosti koje smo zapazili nespojive su s denuklearizacijom”, rekao je ipak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un obvezao se da će raditi na “potpunom uklanjanju nuklearnog oružja s Korejskog poluotoka”, nakon povijesnog susreta na vrhu s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u lipnju 2018. u Singapuru.

No pregovori nakon toga kako bi se ta nejasna obećanja provela u djelo nisu omogućili konkretan pomak a drugi susret dvojice čelnika u veljači u Vijetnamu završio se neuspjehom.

SAD ne želi “postupnu” denuklearizaciju Sjeverne Koreje, nego potpuno i brzo razoružanje u zamjenu za ukidanje sankcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.