Američki obavještajci: U idućih pet godina povećan rizik od sukoba između i unutar država

Foto: Fah

Rizik od sukoba između i unutar država će se u idućih pet godina povećati do razine koja nije viđena od Hladnog rata jer globalni rast slabi, poredak nakon Drugog svjetskog rata se urušava, a antiglobalizacija “podgrijava nacionalizme”, navodi se u ponedjeljak u izvješću američke obavještajne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Spomenute tendencije će se približavati jedna drugoj tempom bez presedana i učiniti vladanje i suradnju težom te će promijeniti prirodu moći – radikalno mijenjajući globalnu sliku”, ocjenjuje se u izvješću “Globalni trendovi: paradoks i napredak” američkog Nacionalnog obavještajnog vijeća (NIC).

Teze objavljene niti dva tjedna do početka inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa 20. siječnja navode čimbenike koji će oblikovati “turobnu i tešku blisku budućnost”, uključujući agresivniju Rusiju i Kinu, regionalne sukobe, terorizam, sverastuću dohodovnu nejednakost, klimatske promjene i spori gospodarski rast.

Upravljanje, stoji u izvješću, postat će zahtjevnije jer problemi poput globalnih klimatskih promjena, uništavanja okoliša i zdravstvenih prijetnji zahtijevaju kolektivnu akciju, u trenutku kada takva suradnja postaje teža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće namjerno izostavlja analizu američke politike ili odluka, no upozorava na složenost poteškoća s kojima će se Trump morati uhvatiti u koštac kako bi ispunio izborna obećanja poput poboljšanja odnosa s Rusijom, dostizanja Kine na gospodarskoj bojišnici, povratka radnih mjesta u SAD i poraza terorizma.

Izvješće, koje uključuje intervjue s akademicima, financijskim stručnjacima i političarima iz cijelog svijeta, istraživalo je političke, društvene i tehnološke trendove za koje autori smatraju da će oblikovati svijet od danas do 2035.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.