Američko sudstvo i problem Jeruzalema u američkoj putovnici

Sjedinjene Države naišle su na neobičan problem, a trude se biti neutralne u razgovoru s Izraelcima i Palestincima: pred Vrhovnim je sudom slučaj 12-godišnjega dječaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak će devetero sudaca raspravljati o tome mora li administracija predsjednika Baracka Obame postupati po zakonu koji je donio Kongres, a koji američkim građanima rođenima u Jeruzalemu dopušta da kao mjesto rođenja napišu Izrael.

Ono što se čini da je suhoparno pravno pitanje, pretvorilo se u minsko polje za vanjsku politiku jer američka vlada od 2002. odbija provoditi taj zakon s obrazloženjem da bi se to moglo interpretirati kao priznanje izraelskoga, umnogome spornoga, suvereniteta nad Jeruzalemom, svetim gradom judaizma, islama i kršćanstva.

Roditelji američkoga državljanina Menachema Zivotofskoga koji se rodio u Jeruzalemu zahtijevaju da u njegovoj putovnici stoji kako se rodio u Izraelu. Ari i Naomi Zivotofsky podnijeli su 2003. tužbu u sinovo ime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj se gubio po američkome pravosuđu cijelo desetljeće, a čak je jednom stigao i do Vrhovnoga suda koji je 2012. donio tehničko-proceduralnu odluku.

Pravno je pitanje je li taj zakon neustavan jer se miješa u predsjednikovo ekskluzivno pravo da odluči o priznanju neke države i o uvjetima toga priznanja.

Nedavno su propali i najnoviji izraelsko-palestinski pregovori pod američkim pokroviteljstvom, a napetost je veća nego obično, pa je u četvrtak Izrael čak zatvorio i pristup džamiji Al Aqsi. Za svako potencijalno rješenje nužno je riješiti status Jeruzalema. SAD je neutralan o tome pitanju još od utemeljenja Izraela 1948.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.