Site icon narod.hr

Amerikanci i Turci nesuglasni oko Kurda, ali su zajedno u savezu protiv IS-a

epa04815914 Turkey's Prime Minister Ahmet Davutoglu takes his oath during the opening ceremony of the Turkish Parliament in Ankara, Turkey, 23 June 2015. Members of Turkey's recently elected parliament began swearing their oaths of allegiance on 23 June, even as speculation swirled about how a deal could be struck to form a coalition government. The ruling Justice and Development Party (AKP) failed to get enough seats to govern alone in elections earlier this month, the first time it has been in this situation since it swept to power in 2002. That means it will need to strike a deal with another party, as the prospect for a minority government seems remote. EPA/STR

Sjedinjene Države i Turska, usprkos razlikama u vezi s Kurdima, sklapaju prigodan savez kako bi u Siriji uspostavili zonu bez džihadista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turska, koju već mjesecima kritiziraju zbog pasivnosti prema džihadističkoj skupini Islamskoj državi (IS), pokazala je novu strategiju koju hvale Washington i NATO.

Otvorila je zračnu bazu Incirlik kako bi međunarodnoj koaliciji predvođenoj Sjedinjenim Državama omogućila da udari na džihadiste u Siriji, sama je napala IS i uhitila sumnjivce.

Što više, turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu najavio je da će Ankara “uskoro krenuti u veliku bitku” s IS-om i da su američki zrakoplovi, stacionirani u Njemačkoj, “počeli stizati” u Tursku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka bespilotna letjelica koja je u srijedu prvi put poletjela iz Turske, bombardirala je cilj IS-a u Siriji, s kojom Turska graniči i u kojoj već više od četiri godine bjesni rat.

No stručnjaci drže da taj tursko-američki savez narušava to što Turci žele napasti kurdske snage a Amerikanci žele poštedjeti borce koji su saveznici na terenu protiv džihadista.

Turke u Siriji najviše zabrinjavaju kurdska Stranka demokratskog jedinstva (PYD) i njezino oružano krilo Jedinice za zaštitu kurdskog naroda (YPG) koje smatra ogrankom Radničke stranke Kurdistana (PKK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavna zadaća novog tursko-američkog dogovora je uspostaviti područje bez džihadista, dovoljno sigurno da oko 1,8 milijuna sirijskih izbjeglica u Turskoj omogući povratak kući.

No Ankara ponajprije želi zaustaviti planove Kurda da u Siriji kontroliraju granični pojas koji bi išao od Iraka do Sredozemlja.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan optužio je sirijske Kurde da žele “uspostaviti koridor od krajnjeg istoka do Sredozemnog mora” i po njegovoj ocjeni IS i PKK se ne razlikuju puno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No još nije poznato kako će se ta zona uspostaviti i tko će biti zadužen za njezinu sigurnost.

“To je glavno pitanje. Nije jasno kako će dva saveznika riješiti taj problem”, zapitao se Aaron Stein, znanstveni suradnik u Institutu Rafica Haririja za Bliski istok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version