Analiza: Put svile – počinje summit o kineskoj “želji” za prevlast u Euroaziji i šire

Foto: fah

U Kini u nedjelju počinje summit o novom “Putu svile”, projektu za koji se zalaže predsjednik Xi Jinping čiji cilj je učvršćivanje političkih, geostrateških  i komercijalnih veza Pekinga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Pekingu će se razgovarati o najambicioznijem projektu današnjice koji će redefinirati globalno gospodarstvo 21. stoljeća integriranjem Europe, Azije i Afrike u do sada neviđeno moćnoj mreži prijevoza i komunikacijske infrastrukture. Radi se, dakako, o kineskoj inicijativi Pojasa svile i Puta svile.

Forum “Jedan pojas, jedan put” održava se u nedjelju 14. i ponedjeljak 15. svibnja. Zasniva se na strategiji koju je kineski predsjednik pokrenuo 2013. u cilju stvaranja infrastrukture i bližih odnosa zemalja Euroazije duž novog “Puta svile” koridora za isporuku robe s istoka.

Biti će prisutno 110 zemalja svijeta i 28 šefova vlada i država. Sigurno će biti predsjednici  Rusije, Turske, Indonezije, Kazahstana, Vijetnama, Pakistana i niza drugih značajnih država. Neće biti predsjednika SAD-a, Japana, Indije, Singapura, Australije i većine europskih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Put Svile i strateške silnice 

Da bi bolje shvatili strateške i druge odrednice ovog susreta, treba razumjeti da u svijetu trenutno postoje tri dominantne silnice za geostratešku i ekonomsku dominaciju u svijetu sa stožernim točkama u Kini, Rusiji i SAD-u, dok je Europa gotovo out. Prve dvije biti će prisutne na summitu, a SAD neće.

Admiral Domazet tvrdi: „U ovom trenutku, postoje tri geopolitička tabora u svijetu. Prvi je Rusija i neoazijatizam s ciljem prodora u središnju i južnu Europu te na Bliski istok. Drugi je tabor kineska telurokracija, koja je do sada bila kopnena, ali je krenula u projekciju svoje moći na moru i to na južno i istočno Kinesko more, a počela je usporavati prevladavajuću moć SAD-a na Tihom oceanu. Treća geopolitika je i tabor anglosaksonskog atlantizma, a poprište je srednji Bliski istok, tzv. put svile, a drugo područje sučeljavanja je Europa. U ovakvoj podjeli, Europa više ne predstavlja ozbiljnog igrača.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tzv. Putu svile nalazi se i oko njega, od jugoistoka Europe, preko Crnog mora, Kavkaza i Kaspijskog jezera do Kazahstana, više od 60 posto svjetskih zaliha fosilnih goriva i gotovo dvije trećine svjetskih zaliha pitke vode. Hrvatska se nalazi na jednim od troje ulaznih vrata na Put Svile i zato ovo područje ima izuzetnu geostratešku vrijednost.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.