Site icon narod.hr

Assange pred izručenjem SAD-u: U kojoj mjeri se njegov rad može nazvati novinarstvom?

Assange

Foto: fah

Julian Assange bori se spriječiti izručenje u SAD gdje ga čeka suđenje zbog obavljivanja obilja povjerljivih vojnih dokumenata i diplomatske korespondencije. Ovih dana svakako se može postaviti pitanje u kolikoj mjeri se Assangeov hakerski rad može nazvati novinarstvom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnici koji predstavljaju SAD u zahtjevu za izručenje osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea izjavili su u srijedu da se Assange sudski ne goni zbog njegovih političkih uvjerenja, nego zbog toga što je objavljivao imena izvora čije je informacije WikiLeaks koristio, prenosi Reuters.

Julian Assange, jedini član HND-a kojem prijeti izručenje u SAD

Podsjetimo, Julian Assange se bori spriječiti izručenje u SAD gdje ga čeka suđenje zbog obavljivanja obilja povjerljivih vojnih dokumenata i diplomatske korespondencije.

Julian Assange optužen u SAD-u

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amerikanci tvrde da su ove objave ugrozile živote njihovih agenata te kako za takav kriminalan čin nema nikakvog izgovora. Assangeovi pristaše, nasuprot tomu, slave ga kao novinarskog heroja kojeg se progoni zbog toga što se suprotstavio SAD-u.

Pritom je zanimljiv kuriozitet i to što je Assange također član HND-a, te ima potpunu podršku vodstva krovne udruge hrvatskih novinara.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Optužbe protiv Assangea prijetnja su svim novinarima koji istražuju, otkrivaju ili obavljivaju priče o korupciji i protuzakonitim radnjama političara. Braniti Assangea, znači braniti novinarstvo”, izjavila je Maja Sever na nedavnom prosvjedu podrške Assangeu.

Foto:snimka zaslona/montaža Narod.hr

Objavljivao imena američkih informatora u Afganistanu

U utorak su Assangeovi odvjetnici na Visokom sudu u Londonu dali izjavu kako je cijeli slučaj politički motiviran, te su ustvrdili da se Assangea progoni zbog njegovog razotkrivanja “kriminala na državnoj razini”, a da je Donald Trump, koji bi vrlo lako do kraja godine mogao ponovo postati američki predsjednik, svojedobno tražio od svojih suradnika “detaljno izložne opcije” kako ga ubiti.

U srijedu su, međutim, američki odvjetnici izjavili kako je proces protiv Assangea “utemeljen na vladavini zakona i dokazima”.

Njihova predstavnica Claire Dobbin rekla je: ”Krivično gonjenje žalbenika je možda bez presedana, ali i ono što je on učinio bilo je bez presedana. Assange je bezobzirno i svjesno objavio imena pojedinaca koji su djelovali kao izvori informacija za američke vlasti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom se ponajprije misli na imena afganistanskih civila, koji su na različite načine tijekom okupacije surađivali s koalicijskim snagama. Ta je imena WikiLeaks bio objavio, bez ikakve redakture, unutar 76,000 stranica američkih povjerljivih dokumenta vezanih za afganistanski rat i okupaciju, pod imenom “Afghan War Diary”.

“To su osnovne činjenice na osnovi kojih razlikujemo poziciju ulagatelja žalbe od pozicije New York Timesa i drugih medija”, dodala je Dobbin i zaključila da “one formiraju osnovu optužnice. Te činjenice ga čine vrijednim optužbe, a ne njegovi politički stavovi.”

Assange se zbog zdravstvenog stanja nije pojavio na sudu.

Sudska epopeja Juliana Assangea

Podsjetimo, ovaj je Australac svoju sudsku epopeju započeo 2010. godine i od tad je proveo sedam godina u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu, odakle su ga 2019. doslovno odvukli u britanski zatvor zbog kršenja uvjetne slobode.

U zatvoru maksimalne sigurnosti je, dakle, već 5 godina, tamo se uspio i oženiti, a Velika Britanija odobrila je američki zahtjev za njegovim izručenjem 2022. godine.

Amerikanci Assangea optužuju da je u ožujku 2010. godine sklopio zavjerenički sporazum s Chelsea Manning, bivšim obavještajnim analitičarem Američke vojske, kako bi istome  pomogao razbiti šifru pohranjenu na kompjuterima Američkog ministarstva obrane povezanima s Tajnom mrežom internetskih protokola (Secret Internet Protocol Network ili SIPRNet), odnosno s mrežom koja američkoj vladi služi za komunikacije, te pohranjivanje i prijenos povjerljivih dokumenata. Manning, koji je imao pristup računalima skidao je povjerljive dokumente i prenosi ih WikiLeaksu. Razbijanje šifre bi mu omogućilo na logiranje pod lažnim imenom zbog čega bi ga istražitelji teže pronašli.

Podijeljena mišljenja o WikiLeaksu

Maksimalna kazna koja čeka Assangea ako mu se dokaže krivnja ne bi bila duža od 5 godina zatvora, tvrdi američko državno tužiteljstvo. Njegovi odvjetnici kažu da bi kazna mogla doseći 175, a da je realistično očekivati 30 – 40 godina zatvora.

Ako Assangeova žalba na odluku o izručenju prođe na sudu, čeka ga ponovo saslušanje. Ako izgubi, jedina preostala opcija mu je obratiti se Europskom sudu za ljudska prava, a njegova je supruga Stella Assange izjavila da će se odvjetnici obratiti europskim sucima, bude li to potrebno.

Podrška Assangeu u javnosti daleko je od nepodijeljene. Neki, uključujući i naš HND koji ga je kooptirao u svoje redove, ali i cijela horda, nerijetko od Rusije kooptiranih, “alternativnih medija”, vide moguće izručenje Amerikancima otprilike kao raspeće novinarskog mesije, nakon dugogodišnje ničim zaslužene kalvarije.

 

Drugi međutim, a među njima je i Washington Post koji je surađivao s WikiLeaksom, postavljaju pitanje, može li se Assangea uopće promatrati kao novinara. Naime, njegov modus operandi bio je stvarati tzv. “data dump”, odnosno bez trijaže naprosto objavljivati priskrbljene dokumente, pri čemu se događalo da, unatoč nekim danim garancijama, u javnost dođu i imena ljudi kojima je to ugrozilo život, poput Afganistanaca koji su na bilo kakav način surađivali s koalicijskim snagama.

U tom smislu vrijedi razmisliti o izjavi Maje Sever te se zapitati u kolikoj mjeri se Assangeov hakerski rad može nazvati novinarstvom, osobito ako znamo da je svojevremeno imao platformu i na ruskom bastionu novinarskih sloboda – televiziji RT na engleskom jeziku. Kako njegovi pristaše u tome ne vide problem, znači li to možda da Assangeovi pristaše sa svojim maksimalističkim zahtjevima imaju nešto drugačije razumijevanje novinarske slobode od onoga koje vlada na Zapadu?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version