Australija ne želi da Novi Zeland primi migrante s Manusa i Naurua

Foto: fah

Australija je odbila u nedjelju ponudu Novog Zelanda da primi 150 migranata koji se trenutačno nalaze u kontroverznim kampovima na Pacifiku, usprkos krizi izazvanoj zatvaranjem prihvatnog centra u Papui Novoj Gvineji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Canberra zauzima obrambeni stav otkad je nova novozelandska laburistička premijerka Jacinda Ardern ponudila da će prihvatiti migrante. Australski konzervativni premijer Malcolm Turnbull kazao je kako prednost daje sporazumu o premještaju zaključenom sa SAD-om usprkos malom broju izbjeglica koje trenutno prima Washington.

Pritisak na Australiju se intenzivirao od utorka kad je zatvoren kamp na otoku Manusu u Papui Novoj Gvineji. Taj je prihvatni centar Vrhovni sud Papue Nove Gvineje ocijenio protuustavnim.

No, oko 600 osoba ondje se zabarikadiralo. Voda i struja isključeni su a namirnica je sve manje te UN upozorava na opasnost od “izvanredne humanitarne situacije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Migranti su pozvani da se prebace u “tranzitne” prihvatne centre, također na Manusu. No, oni tvrde kako se boje za svoju sigurnost dok njihovi zaštitnici govore o neprijateljstvu koje stanovništvo iskazuje prema njima.

Turnbull se susreo s Ardern prvi put u nedjelju u Sydneyu i rekao je da u ovom trenutku neće prihvatiti prijedlog australske premijerke.

“Prijedlog je stvaran i još uvijek na stolu”, kazala je Ardern novinarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Australija vodi iznimno strogu politiku spram migranata koji pokušavaju doći do njezinih obala. Ne prihvaća nijedno plovilo s imigrantima na svojem tlu, pa čak ni imigrante koji ispunjavaju kriterije za pravo na azil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.