U Beogradu je polaganjem cvijeća i tradicionalnim mimohodom središnjim gradskim ulicama u četvrtak odana počast nekadašnjem srbijanskom premijeru Zoranu Đinđiću, ubijenom prije 12 godina ispred zgrade srbijanske vlade.
Počast Zoranu Đinđiću odali su članovi obitelji, njegovi najbliži suradnici, Demokratska stranka čiji je predsjednik bio, srbijanska vlada te nekoliko tisuća građana koji su sudjelovali u mimohodu do Aleje zaslužnih građana na Novom groblju gdje je Điđić pokopan.
Članovi vlade predvođeni premijerom Aleksandrom Vučićem položili su vijenac na spomen-ploču u dvorištu vlade Srbije u Nemanjinoj 11, gde je snajperskim hicima 12. ožujka 2013. godine pogođen prvi srbijanski demokratski izabrani premijer i predvodnik reformi koje je Srbija počela nakon smjene režima Slobodana Miloševića.
Vučić je u povodu obljetnice Đinđićeva ubojstva uputio izraze iskrenog poštovanja njegovoj obitelji i prijateljima i pozvao Srbiju na jedinstvo.
Demokratska stranka, čiji je Đinđić bio predsjednik, organizirala je mimohod od sjedišta stranke ka Novom groblju. Drugu kolonu predvodio je Čedomir Jovanović, lider Liberalno-demokratske partije i nekadašnji Đinđićev blizak suradnik.
Nakon polaganja cvijeća Jovanović je rekao je da je svima dosta glupih ratova, i da je od Zorana Đnđića naučio veliku istinu “da u ljudima traži ono što je blisko njemu, a ne da se traže razlike”.
Na ulazu u Novo groblje i u blizini groba primjetne su bile pojačane policijske snage, a njezinih pripadnika bilo je i na ulicama kojima su prolazile kolone, u kojima je bilo nešto manje ljudi nego ranijih godina zbog jake kiše koja je padala u Beogradu.
“Gledajte u budućnost. Tamo ćemo se sastati vi i ja”, jedna je od Đinđićevih poruka kojom je, nakon višegodišnje vladavine režima Slobodana Miloševića i dugogodišnjih sankcija međunarodne zajednice, rata i ratnih posljedica, pokušavao motivirati sunarodnjake, građane Srbije i političke neistomišljenike na promjene i nužne reforme s namjerom da Srbiju odlučno povede ka Europi.
Srbijanski premijer Zoran Đinđić ubijen je 12. ožujka 2003. u dvorištu ispred ulaza u zgradu vlade, a zbog pripreme ubojstva i atentata na dugogodišnje zatvorske kazne osuđeni su pojedini pripadnici Jedinice za specijalne operacije i pripadnici zemunskog kriminalnog klana, među kojima Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović Zveki, kao atentator.
Za sudjelovanje u organiziranju ubojstva podignuta je optužnica protiv 44 osobe, suđenje je počelo u prosincu 2003. a u svibnju 2007. sudionicima su izrečene presude na ukupno 378 godina zatvora – među kojima Milorad Ulemek Legija kao organizator i Zvezdan Jovanović kao neposredni počinitelj, na po 40 godina. Vrhovni sud je potvrdio te presude u prosincu 2008. ali politička pozadina ubojstva još nije otkrivena.