Site icon narod.hr

U BiH i danas više od tisuću četvornih kilometara zemljišta pod minama

Fah

Bosna i Hercegovina je i četvrt stoljeća nakon rata još uvijek među državama koje su najzagađenije minama u svijetu, a po tome je uvjerljivo prva na europskom kontinentu, upozorili su u utorak u Sarajevu predstavnici različitih institucija koj se bave tim problemom u povodu obilježavanja 4. travnja kao međunarodnog dana borbe protiv mina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Centra za uklanjanje mina (MAC), u BiH se i danas kao sumnjive površine tretira područje od gotovo 1100 četvornih kilometara, što je 2,2 posto ukupnog teritorija države.

Riječ je uglavnom o teško pristupačnom terenu, no ima i šumskih i obradivih područja u koje ljudi ulaze unatoč opasnosti, posebice kako bi sjekli stabla. Na taj je način samo u 2016. godini od eksplozije mina, postavljenih u ratu od 1992. do 1995., poginulo šest osoba, dok je u cijelom poratnom razdoblju na taj način smrtno stradalo 612 osoba. Među poginulima je bio i 51 pirotehničar angažiran na uklanjanju mina.

Procjena je kako na površinama koje su označene kao potencijalno opasne još uvijek ima više od 80 tisuća različitih mina i eksplozivnih naprava koje ugrožavaju gotovo 1400 naseljenih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj Uprave civilne zaštite Federacije BiH Fahrudin Solak ocijenio je kako će za rješavanje ovog problema trebati još puno godina, a sve ovisi o tome koliko će za to biti novca na raspolaganju.

“Uz primjenu suvremenih metoda (pretrage zemljišta) to je razdoblje od sedam do deset godina”, kazao je Solak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version