Site icon narod.hr

BiH: Idući tjedan usvajanje izjave o reformama, Mogherini stiže u Sarajevo

Parlament Bosne i Hercegovine bi 23. veljače trebao usvojiti izjavu o opredjeljenosti vlasti te zemlje za provedbu reformi nužnih za približavanje Europskoj uniji, a tim bi povodom u Sarajevo trebala stići visoka predstavnica EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini, potvrdio je predsjedatelj Zastupničkog doma parlamenta BiH Šefik Džaferović u izjavi koju u srijedu prenosi sarajevsko “Oslobođenje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Džaferović je najavio kako je planirano plenarno zasjedanje Zastupničkog i Doma naroda te kako će u parlamentu BiH Mogherini održati govor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedništvo BiH je izjavu o opredijeljenosti za provedbu reformi na temelju novog pristupa EU toj zemlji usvojilo 29. siječnja, a nakon toga su je potpisali i predsjednici svih parlamentarnih stranaka, uključujući tu i predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika koji se tome dugo opirao.

Dodik je prije potpisivanja tražio da se o svemu očituje i entitetski parlament, koji je izjavu također podupro prošlog tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No iz SNSD-a su već najavili kako neće sudjelovati na plenarnoj sjednici državnog parlamenta, najavljenoj za idući tjedan pa tako ni saslušati govor visoke predstavnice Mogherini.

To je potvrdio predsjedatelj kluba zastupnika SNSD-a Staša Košarac, koji je kao razlog bojkota najavljene sjednice, koja ima veliku simboličnu važnost, naveo stari zahtjev ove stranke da Džaferović bude smijenjen s dužnosti predsjedatelja Zastupničkog doma. U SNSD-u tvrde kako je Džaferović odgovoran za ratne zločine iako protiv njega nije pokrenuta nikakva istraga, niti postoji optužnica.

“SNSD jest za europski put BiH, no ne želimo da nas na tom putu predstavlja čovjek s ratnom hipotekom”, kazao je Košarac u ime oporbenog SNSD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko parlament BiH narednog tjedna konačno usvoji izjavu o opredijeljenosti za provedbu reformi, tijela EU odobrila bi stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA), koji je parafiran još 2007. godine, no njegova primjena do danas nije počela jer BiH nije bila u stanju provesti ranije postavljene preduvjete.

Izjava čije se usvajanje očekuje sastavni je dio novog pristupa EU BiH, usvojenog na prijedlog Njemačke i Velike Britanije krajem 2014. godine.

Umjesto da inzistira na provedbi krupnih ustavnih promjena poput provedbe presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić-Finci”, o čemu su političari u BiH godinama bezuspješno pregovarali, EU sada traži provedbu gospodarskih i socijalnih reformi koje bi stabilizirale stanje u zemlji te postupno otvorile prostor za političke i ustavne promjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version