Predstavnici država koje čine Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) u Bosni i Hercegovini, tijela zaduženog za nadziranje poštivanja Daytonskog sporazuma, upozorili su u četvrtak na zabrinutost međunarodne zajednice stanjem u toj zemlji te su pozvali lokalne političare na razumno ponašanje kako bi se spriječila dalja eskalacija krize nastale nakon podonošenja zahtjeva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) protiv Srbije.
Upravni odbor PIC-a čine najutjecajnije zapadne zemlje te Rusija i Turska a to tijelo u Sarajevu je održalo izvanrednu sjednicu na ruski zahtjev zbog pojačanih političkih sukoba i napetosti.
Nakon višesatne sjednice održane na razni veleposlanika država-članica objavljeno je priopćenje u kojemu stoji kako je Upravni odbor PIC-a iskazao zabrinutost zbog “ozbiljne političke situacije” do koje je u BiH došlo kao rezultat inicijative da se podnese zahtjev za reviziju presude ICJ-a iz 2007. po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore za zločin genocida.
Kako je navedeno, Upravni odbor PIC-a zabrinut je zbog posljedica koje bi to moglo ostaviti na funkcioniranje Predsjedništva, Parlamenta i Vijeća ministara BiH.
Najviša tijela državne vlasti u BiH već su djelomice blokirana zbog odluke srpskih dužnosnika da privremeno prekinu sudjelovanje na sjednicama na kojima se donose odluke.
Upravni odbor PIC-a pozvao je sve političke lidere u BiH da se suzdrže od jednostranih poteza i vrate načelima kompromisa, dijaloga i konsenzusa pri donošenju odluka, kao i poštivanju ustava, institucija i vladavine prava.
“Veleposlanici država-članica Upravnog odbora PIC-a svjesni su patnji što su ih prouzročili genocid i drugi zločini, kao i prava žrtava i preživjelih, te su ponovo istaknuli potrebu da se ulože dalji napori u pravcu pomirenja i dobrih odnosa u zemlji i regiji. Tolerancija, prihvaćanje drugih i mirni suživot su apsolutni imperativi civilizacija zasnovanih na pravima i slobodama, demokraciji i ravnopravnosti. To su i ključni preduvjeti da se nastavi s onim što je u BiH postignuto u posljednja dva desetljeća i krene dalje s reformama potrebnim za poboljšanje života građana”, stoji u priopćenju.