Velika Britanija je najveći dio covid mjera ukinula proteklog ljeta i nema govora o tome da ih kani vraćati. Pravnici u Velikoj Britaniji s velikim zanimanjem prate aktualna zbivanja u Europskoj Uniji vezano za pokušaje suzbijanja epidemije covida, jer ih to zanima sa stajališta ljudskih prava.
– Svjedoci smo ultimativnih ludosti uplašenih političara koji ne mogu priznati da su nemoćni pred prirodnim fenomenom, smatra bivši sudac Jonathan Sumption u tekstu za za Telegraph.
Sumption je jedan od najuglednijih britanskih pravnih autoriteta, dugogodišnji odvjetnik i bivši sudac na tamošnjem Vrhovnom sudu. Za Telegraph je napisao osvrt u kojemu govori o tome kako je u borbi protiv pandemije zaboravljena moralna dimenzija. Sumption je bio gorljivi zagovornik ostanka Britanije u Europskoj uniji. Također, on smatra kako su cjepiva vrlo učinkovita u prevenciji ozbiljnih bolesti i smrti, te im se ne treba protiviti.
Međutim, Sumption je upozorio kako diljem Europe temeljne norme civiliziranog društva ustupaju mjesto panici.
“Necijepljeni se isključuju iz sve šireg spektra osnovnih ljudskih prava. Austrija ih je kriminalizirala. Italija je necijepljene spriječila da rade svoj posao, a nizozemska policija je pucala na prosvjednike koji se protive lockdownu pri čemu je neke teško ozlijedila” – navodi Sumption.
On se pita: “Ako potpune karantene, prisilna zatvaranja obrta i druge brutalne mjere djeluju, zašto su onda te zemlje upravo sada usred petog vala pandemije i trećoj ili četvrtoj rundi lockdowna? Koliko dugo to mora trajati prije nego što shvatimo da navedene mjere jednostavno prebacuju infekcije u razdoblje nakon što su ukinute? Logika je sljedeća: ako sada ustrajemo na mjerama, one se nikada neće moći ukinuti.”
Sumption podsjeća kako su se mjere još nedavno opravdavale kao privremene dok cjepiva ne postanu dostupna, a sada se ljudima nameću kao trajne promjene u njihovu načinu života. Političari pak druge okrivljuju za propast vlastite politike.
– Društvena interakcija s drugim ljudima nije neobavezna slobodna aktivnost, već temeljna ljudska potreba. Minimalno poštivanje osobne autonomije naših bližnjih je važno ako želimo živjeti u bilo kakvoj harmoniji. Te stvari su ono što nas čini zajednicom. Vlade koje ih ignoriraju prelaze važnu moralnu granicu i neizbježno se nađu uključene u kontinuirani napad na humanost vlastitog naroda, piše Sumption.
– Ako ljudima nije dopušteno odlučivati kojim će medicinskim zahvatima biti podvrgnuti i koje će lijekove primati u vlastito tijelo, onda od njihove autonomije kao ljudskih bića ne ostaje puno. Put je širom otvoren despotizmu i društvenom nadzoru kojemu se ne nazire kraj. Uz pomoć straha se jednostavno može potkopati liberalna demokracija, upozorava Sumption.