Cameron i Corbyn o istrazi o invaziji na Irak

Foto: EPA/ANDY RAIN

Britanski zastupnici koji su glasali da se zemlja 2003. priključi invaziji na Irak moraju preuzeti svoj dio odgovornosti za počinjene pogreške, rekao je u srijedu britanski premijer David Cameron.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći nakon objavljivanja dugo čekanog izvješća o događajima koji su doveli do sukoba, Cameron je rekao da zemlja mora biti sigurna da su njezine oružane snage dobro opremljene za svaki budući sukob.

“O odluci da se ide u rat glasalo se u ovome domu i sve strane koje su glasale za vojnu akciju moraju preuzeti svoj pošteni dio odgovornosti”, kazao je Cameron pred parlamentom.

“Ne možemo vratiti vrijeme unazad, ali možemo osigurati da su lekcije naučene i u skladu s tim djelovati”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za donošenje dobre odluke ključno je da premijer uspostavi ozračje u kojemu je sigurno za dužnosnike i druge stručnjake da preispitaju postojeću politiku i stajališta ministara i premijera bez straha ili koristi”.

Čelnik oporbene Laburističke stranke Jeremi Corbyn rekao je da Velika Britanija treba otvoreniji i neovisniji odnos sa SAD-om kako bi se izbjeglo ponavljanje invazije na Irak 2003. što je bio “čin vojne agresije”.

Corbyn je bio veteran antiratne kampanje koji se u to vrijeme suprotstavio sukobu u Iraku kojim je svrgnut sadam Husein i poginulo 179 britanskih vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dugo očekivana istraga o britanskom sudjelovanju u ratu 2003. zaključila je da invazija nije bila nužna i da se u rat krenulo prije nego što su se iscrpila sva miroljubiva rješenja.

Odluka da se Britanija priključi invaziji predvođenoj SAD-om “nije ni izbliza” bila pravno utemeljena, a zalaganje premijera Tonyja Blaira za vojnu akciju bilo je prenaglašeno, rekao je predsjednik istražnog povjerenstva John Chilcot.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.