O čemu brine UN: “Fašistička retorika” u porastu i u SAD-u i u Europi

Foto: fah

Standardi zaštite ljudskih prava širom svijeta pod neviđenim su pritiskom, priopćio je UN u četvrtak, upozorivši da “fašistička retorika” postaje opće mjesto i u Europi i u Sjedinjenim Državama, pokazujući time još jednom kako se, uz medije i političare, sve očitije sve što ne pripada “lijevom spektru” proglašava – fašizmom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći uoči Međunarodnog dana ljudskih prava koji se obilježava 10. prosinca, UN-ov povjerenik za ljudska prava Zeid Ra’ad Al Husein zatražio je od ljudi širom svijeta da ustanu protiv opasne erozije zaštite ljudskih prava.

“Godina 2016. bila je katastrofalna godina kada se radi o ljudskim pravima širom svijeta”, kazao je Zeid u priopćenju, upozorivši da će na kraju svi imati štetu “ako rastuća erozija pomno izgrađenog sustava ljudskih prava i vladavine prava dobije zamah.”

Međunarodni standardi zaštite ljudskih prava, rekao je, su pod “neviđenim pritiskom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je da mnogi čelnici nisu učinkovito niti iskreno reagirali na takve probleme što je potaklo iskorištavanje strahova ljudi, sijanje dezinformacija i podjela i davanje obećanja koja se ne mogu ispuniti.

“Fašistička retorika nije više ograničena na tajno podzemlje fašista.. ona je postala dio normalnog dnevnog diskursa”, upozorio je Zeid, a njegova izjava podsjeća na “upozorenja” brojnih hrvatskih medija.

Zeid, koji bi u subotu trebao pokrenuti kampanju pod nazivom “Ustani danas za nečija prava” od svih je zatražio da “odbace nasilje i mržnju koji prijete današnjem svijetu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U današnje vrijeme brzih promjena “vrijednosti koje podupiru mir širom svijeta su prevažne da bi se ostavile samo međunarodnim institucijama i vladama”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.