Site icon narod.hr

Čile uvodi Zakon o registriranom partnerstvu

Čile, zemlja u Latinskoj Americi s preko 17,6 milijuna stanovnika, koja je dugo vremena slovila kao jedna od najtradicionalnijih i najkonzervativnijih zemalja na kontinentu te joj se s lakoćom lijepila etiketa „homofobije“, postao je sedma zemlja u Latinskoj Americi koja u svoje zakonodavstvo uvodi istospolna registrirana partnerstva. Čileanski Senat je prošle srijede, 28. siječnja, izglasao Zakon o registriranom partnerstvu s 25 glasova „za“, 6 „protiv“ i tri „suzdržana“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonom o registriranom partnerstvu reguliraju se prava istospolnih parova, ali i prava heteroseksualnih nevjenčanih parova. Uvodi se novi pravni status „građanske kohabitacije“ koji se može zasnovati pred državnim službenikom. Zakonom će se homoseksualnim parovima dati mnoga prava koja imaju bračni drugovi, između ostalog pravo na nasljeđivanje te pravo na zdravstveno i mirovinsko osiguranje preko partnera. Zakon sadržava odredbe o prekidu partnerstva i dijeljenju imovine.

U prijedlogu zakona postojala je i odredba o posvajanju djece, što je odbijeno na Ustavnom odboru čileanskog parlamenta te zatim ponovno vraćeno u prijedlog zakona da bi Senat konačno odbio takvu mogućnost te je zakon usvojen u oba doma bez odredbe o posvajanju budući da se kosi s čileanskim Ustavom u kojem stoji da je „država dužna štititi najbolje interese maloljetnika“.

Da bi zakon stupio na snagu, potreban je još potpis čileanske socijalističke predsjednice Michelle Bachelet, čiji je ovo drugi mandat. Već tijekom svoje prve predsjedničke kampanje 2006. godine sadašnja predsjednica izrazila je potporu registriranom partnerstvu između osoba istog spola. Promjene u zakonodavstvu u pogledu istospolnih zajednica već su započete 2010. za vrijeme mandata predsjednika desnog centra Sebastiána Piñere koji je tijekom svoje predizborne kampanje 2009. koristio jedan gay par u promidžbenom TV spotu. Izrazio je potporu donošenju zakona o registriranom partnerstvu za homoseksualne parove dok je sljedeće godine njegova mandata Socijalistička stranka pokušala ozakoniti istospolni „brak“, čemu su se usprotivile vjerske zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vidjevši što se sprema, članovi čileanskog Nezavisnog demokratskog saveza (UDI) uveli su 2011. ustavnu odredbu kojom je u Ustavu brak bio definiran kao zajednica jednog muškarca i jedne žene. Tijekom prošlogodišnje jesenske rasprave u parlamentu o Zakonu o registriranom partnerstvu (tada još uvijek Sporazum o životnom partnerstvu) upozoravali su da će zakon dovesti do legalizacije homoseksualnog braka. Zastupnik Iván Moreira (UDI) rekao je: „Smatram da se radi o napadu na brak.” Njegova kolegica senatorica Jacqueline van Rysselberghe sugerirala je da se radi o skrivenoj namjeri da se pod drugim imenom ozakoni istospolni „brak“.

„Voljela bih kad bi se rasprava vodila oko homoseksualnog ‘braka’, ali oni to nisu napravili jer su znali da ne bilo dovoljno zastupnika koji bi u ovom sazivu glasovali za tako nešto“, rekla je senatorica van Rysselberghe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version