Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović ocijenio je u petak kako članstvo te zemlje u Europskoj uniji mora ostati strateški cilj bez obzira na potrese izazvane odlukom Velike Britanije da napusti Uniju.
“Duboko sam uvjeren da za nas u BiH EU i dalje ostaje zajednički strateški cilj oko kojeg postoji konsenzus sva tri naroda”, stoji u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima iz Čovićeva ureda.
Podsjetio je kako je na tom tragu BiH početkom ove godine podnijela zahtjeve za odobravanje statusa kandidata za članstvo u Uniji dokazujući tako čvrstu opredijeljenost za europske integracije.
U pripremama za podnošenje tog zahtjeva, ističe Čović, poduzete su brojne reforme i pokrenute promjene koje su doprinijele poboljšanju ukupnog stanja u zemlji.
Sam Brexit Čović je opisao kao događaj bez presedana, no istaknuo je da to nije prva velika kriza s kojom se EU suočava i da iz svakog takvog stanja izlazi ojačana.
“Uvjeren sam do kraja da se i ovaj put radi o jednom od takvih, pa možda i najvećih izazova kojima će se europska ideja uspješno oduprijeti, a potom i dodatno učvrstiti”, izjavio je hrvatski član Predsjedništva BiH.
BiH: Nakon Brexit-a Dodik ipak za nastavak eurpskih integracija
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u petak da odluka Velike Britanije o izlasku iz Europske unije neće utjecati na opredijeljenost unutar Bosne i Hercegovine da nastavi s približavanjem Uniji, ali je istodobno istaknuo kako britanski referendum daje legitimitet planovima da se slična izjašnjavanja organiziraju i unutar RS.
“Mi ostajemo pri procesu pridruživanja EU kakva god ona u budućnosti bila, ali s pojačanim potrebama da zaštitimo naše interese”, kazao je novinarima u Banjoj Luci Dodik komentirajući ishod britanskog referenduma o izlasku iz EU.
Dodik je ranije opetovano isticao svoj euroskepticizam, a entitetska vlada koja je pod njegovom kontrolom trenutačno blokira nastojanja BiH da dobije kandidatski status jer odbija dati suglasnost na prilagođeni privremeni trgovinski sporazum između BiH i EU kako bi se on počeo primjenjivati i na Hrvatsku.
Predsjednik RS-a ipak je na Brexit reagirao suzdržano dodajući da valja pričekati i vidjeti kako će se stvari dalje odvijati.
Drži, međutim iznimno važnom činjenicu da su se Britanci izjašnjavali na referendumu te je ujedno podsjetio kako i u RS-u planiraju posegnuti za takvim mehanizmom izražavanja volje birača.
“Nama je to nekoliko puta bilo veoma oštro onemogućeno, ali afirmacija referenduma kao konačne odluke o važnim nacionalnim pitanjima na ovaj način je poprimila dodatnu snagu i dobro će poslužiti Republici Srpskoj u budućnosti”, najavio je Dodik.
On i njegova vlada ranije su planirali provesti referendume o Sudu i Tužiteljstvu BiH kao i o nekim sudskim odlukama poput one o neustavnosti 9. siječnja kao dana RS.
Na takve su najave oštro reagirali predstavnikc međunarodne zajednice u BiH ističući kako bi bilo protuustavno na entitetskoj razini dovoditi u pitanje rad tijela vlasti BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasa