U Turskoj i Siriji i dalje traju spašavanja i traganja u ruševinama nakon potresa. Da su čuda moguća dokazuje to što je 16-godišnji Kamilcan Ağdaş spašen iz ruševina 119 sati nakon potresa u Kahramanmaraşu.
Nakon potresa koji se dogodio u Kahramanmaraşu i pogodio 10 pokrajina, cijela Turska nastavlja liječiti svoje rane. Činjenica da je 16-godišnji Ağdaş spašen budi vjeru i nadu. Ağdaş je na sebi imao dres Fenerbahçea, a njegove riječi nakon nesreće zapalile su srca, prenosi CNN.
>Broj žrtava u Turskoj i Siriji popeo se na gotovo 24 tisuće; spašena beba stara deset dana
Kamilcan je kazao da je večer prije obukao dres Fenerbahçea jer se sutradan trebala igrati utakmica.
Reakcije iz Fenerbahçea
Klub Fenerbahçe vijest je prenio na svojim društvenim mrežama.
“Noćas, u 119. satu, suzne su nam oči, opet smo vjerovali u čuda! Imamo još puno utakmica do kraja, čekamo te, Kamilcan”, poručili su iz kluba.
Bu gece, 119. saatte gözlerimizde yaş, mucizelere bir kez daha inandık biz!
Daha gidilecek çok maçımız var, seni bekliyoruz Kamilcan ? pic.twitter.com/TnxB8GUuCP
— Fenerbahçe SK (@Fenerbahce) February 11, 2023
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Broj poginulih raste, nade je sve manje
Broj poginulih u potresima koji su u ponedjeljak pogodili Tursku i Siriju premašio je 24 000, dok se potraga za preživjelima nastavlja unatoč sve manjoj nadi, prenosi HRT.
Broj poginulih u Turskoj porastao je na 20.665, objavila je u subotu državna uprava za katastrofe i hitne slučajeve (AFAD). Poginulih u Siriji prema posljednjim informacijama je 3 384.
Gotovo 93.000 žrtava evakuirano je iz područja potresa u južnoj Turskoj i više od 166.000 ljudi uključeno je u operacije spašavanja i pružanja pomoći. Od prvog potresa u ponedjeljak ujutro zabilježen je 1891 naknadni potres.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan zatražio je pomoć svijeta za obnovu uništenih područja, dok je obilazio južni grad Adyaman. Priznao je da je bilo određenih zastoja u odgovoru vlade na smrtonosne potrese.
Spasioci u Siriji oštro su kritizirali nedostatak pomoći određenim područjima. Oko 5,4 milijuna moglo je ostati bez krova nad glavom, prema procjeni Ujedinjenih naroda.