Deseci tisuća zagovaratelja života iz cijele Španjolske okupilo se u Madridu na godišnjem Hodu za život. Prema organizatorima, na događaju je bilo 50 000 ljudi koji su hodali kroz glavni grad države, držeći transparente koji su prenosili poruku da je svaki život vrijedan.
U Španjolskoj je pobačaj dopušten iz bilo kojeg razloga do 14. tjedna trudnoće. Ove je godine država izglasala zakon koji olakšava ženama napraviti pobačaj te omogućuje djevojkama od 16 i 17 godina pobačaj bez pristanka roditelja, prenosi The Christian institute.
„Najbolje što mi se dogodilo“
Mama Marita kazala je okupljenima da ju je muž napustio kada je ostala trudna, ali je odlučila ne ući u kliniku za pobačaje nakon što su je zagovaratelji života uvjerili da „nije sama ni napuštena“.
Dodala je: „Danas sam ovdje sa sinom koji je najbolje što mi se dogodilo.“
>Ove godine Hod za život u čak 12 gradova; dr. Markić: Svako nerođeno dijete netko želi
Druga majka, Melissa, oduprla se pritisku da pobaci četvrto dijete nakon što ju je socijalni radnik pitao što će s „toliko djece“ i kazao joj da je pobačaj „savršena stvar za napraviti“.
Manifestom Hoda za život koji je potpisalo 500 organizacija koje su sudjelovale u Hodu pozvalo se Španjolsku da se odupre „svim zakonima i praksama koje prijete životu i ljudskoj prirodi u bilo kojem trenutku njegova postojanja“, uključujući pobačaj, eutanaziju i radikalnu rodnu ideologiju.
Stanje u Ujedinjenom Kraljevstvu
U Ujedinjenom Kraljevstvu ovoga su mjeseca zastupnici koji se zalažu za pobačaj preoteli parlamentarnu raspravu kako bi zahtijevali da se napuste pravne mjere zaštite nerođenih.
Tijekom rasprave, povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, Jackie Doyle-Price založila se za radikalnu liberalizaciju zakona o pobačaju, a Dame Diane Johnson zalagala se da pobačaj bude dostupan na zahtjev.
Prema Zakonu o pobačaju iz 1967., ženama je dopušteno pobaciti svoju nerođenu djecu iz bilo kojeg razloga do 24. tjedna. Pobačaj je već dostupan sve do rođenja za djecu za koju se smatra da imaju invaliditet.